Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Więcej brytyjskich Reaperów w Afganistanie

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 25 października 2012

Wielka Brytania podwoi w najbliższym czasie liczbę wykorzystywanych w Afganistanie bsl MQ-9 Reaper – do 10 egzemplarzy.

Jeden z brytyjskich MQ-9 Reaper wykorzystywanych w Afganistanie / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Wzmocnieniem dla stacjonującego w Afganistanie brytyjskiego kontyngentu ma być 5 bsl MQ-9 Reaper, które – według brytyjskiej prasy – miały zostać zakupione przez Londyn w ostatnim czasie. Ich nabycie, nie potwierdzone w oficjalnym stanowisku ministerstwa obrony, stanowi realizacje planu zwiększenia liczby Reaperów wykorzystywanych przez brytyjski kontyngent stacjonujący w Afganistanie w ramach misji ISAF, ogłoszonego jeszcze w grudniu 2010.

Brytyjczycy wykorzystują te bsl w Afganistanie od 2007 (Pierwszy brytyjski Reaper w Afganistanie, 2007-11-11). Według planów Londynu, nowe Reapery trafią do 13. eskadry RAF, stacjonującej w Royal Air Force Station Waddington, w hrabstwie Lincolnshire na wschodzie kraju.

Co istotne, ma to być pierwsza eskadra stacjonująca w Wielkiej Brytanii. Posiadane dotąd MQ-9, a znajdujące się w Afganistanie, przynależą do 39. eskadry RAF stacjonującej w bazie wojsk lotniczych USA Creech w Nevadzie. Według zapewnień przedstawicieli ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii, jednostka ta ma w najbliższej przyszłości zostać przeniesiona z powrotem do kraju. Brytyjskie media spekulują, że mogłoby do tego dojść już w 2013.

Warto zaznaczyć, że niewiadomą wciąż pozostaje kwestia ewentualnego wykorzystania operacyjnego Reaperów po 2014, kiedy oficjalnie ma się zakończyć misja ISAF w Afganistanie. Niewykluczone, że pomimo faktu stopniowego wycofywania brytyjskich wojsk z tego kraju (Brytyjczycy przyspieszą wycofanie z Afganistanu?, 2012-09-17), część żołnierzy pozostanie na miejscu także po tym terminie. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że podobne plany ogłosiły przed kilkoma dniami USA (USA w Afganistanie po 2014?, 2012-10-19).

Zakup dodatkowych pięciu Reaperów wpisuje się w szerszy program doposażenia brytyjskiej armii w bezzałogowe aparaty latające. Według wyliczeń Drone Wars UK, na ich zakup Londyn przeznaczył od 2007 ponad 2 mld GBP (2 mld GBP na brytyjskie bezzałogowce , 2012-09-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.