Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

500. VBCI przekazany

Wojska lądowe, 08 lipca 2013

Francuska rządowa agencja zamówień wojskowych (Direction Générale de l’Armement) poinformowała o odebraniu 500. transportera opancerzonego VBCI.

Bogate doświadczenie użycia VBCI w warunkach bojowych stawia pojazd w gronie faworytów duńskiego przetargu na nowy transporter opancerzony wojsk lądowych. W strukturach francuskich wojsk lądowych konstrukcje te zastępują gąsienicowe AMX10P / Zdjęcie: DGA

Wstępne porozumienie o zakupie przez DGA transporterów zostało zawarte z ich producentem, konsorcjum Nexter Systems i Renault Trucks Défense, w 2000. Zakładało ono przekazanie wojskom lądowym Francji 700 pojazdów. W 2008 podjęto decyzję o zredukowaniu tej liczby do 630 (Nowy kontrakt na VBCI, 2008-12-23). Zastępują one gąsienicowe AMX10P.

500. VBCI został przekazany DGA 28 czerwca, ale agencja poinformowała o tym niedawno. Transportery przekazywane są odbiorcy w 2 wariantach: 520 wozów z działkiem kalibru 25 mm i możliwością transportu 9 żołnierzy desantu (plus 2-osobowej załogi) oraz 110 wozów dowodzenia, z których ostatnie miały zostać dostarczone odbiorcy w maju br.

Pomimo relatywnie krótkiego okresu służby we francuskich wojskach lądowych, VBCI były już dość intensywnie używane w konfliktach zbrojnych. Transportery zostały bowiem wysłane m.in. do Afganistanu, gdzie stanowiły wsparcie kontyngentu wojskowego tego państwa w ramach wielonarodowej misji ISAF (VBCI do Afganistanu, 2010-05-13). Pojazdy tego typu zostały też użyte w Mali (Francuzi wychodzą z Mali, 2013-04-11).

Realizowany zgodnie z ustalonym terminarzem program wdrażania transporterów do służby oraz duże doświadczenie z zastosowania konstrukcji w warunkach bojowych są jej dużym atutem marketingowym na rynkach międzynarodowych. Przypomnijmy, że pojazdy tego typu oferowane są Kanadzie (Kanada odrzuciła oferty na bwp, 2012-05-03¸ VBCI w kanadyjskim przetargu, 2011-09-12) oraz Danii (Testy duńskich transporterów, 2013-05-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra