Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Merlin Mk 2 dla Royal Navy

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 24 lipca 2013

AgustaWestland poinformowała o przekazaniu Royal Navy pierwszych zmodernizowanych do standardu Mk 2 śmigłowców morskich AW101 Merlin.

Przekazane wczoraj śmigłowce trafią do 824. eskadry lotniczej Royal Navy. Formacja ta stała się zarazem pierwszą w strukturach brytyjskiej marynarki wojennej, wyposażoną w AW101 Merlin HM Mk 2 / Zdjęcie: AgustaWestland

Uroczystość przekazania marynarce wojennej Wielkiej Brytanii pierwszych pięciu AW101 Merlin HM Mk 2 odbyła się wczoraj na terenie bazy RNAS Culdrose na południowym zachodzie kraju. Jest to pierwsza transza z 30 wiropłatów, które są modernizowane do standardu Mk 2 przez włoską AgustęWestland i amerykański Lockheed Martin.

Modernizacja śmigłowców została zlecona jeszcze w 2006. Jest ona realizowana w ramach programu Merlin Capability Sustainment Programme (MCSP) o wartości 750 mln GBP. Jednym z jego założeń jest nadanie wiropłatom możliwości realizacji zadań antypirackich oraz reagowania na wypadek klęsk żywiołowych lub wypadków na morzu (SAR).

Zmodernizowane wyposażenie awioniczne brytyjskich AW101 z nowymi, dotykowymi wyświetlaczami oraz unowocześnionymi zestawami łączności radiowej / Zdjęcie: AgustaWestland

Zlecone prace modernizacyjne dotyczyły przede wszystkim wyposażenia elektronicznego wiropłatów. Brytyjskie Merliny otrzymały m.in. nową awionikę, komputery pokładowe, dotykowe ekrany oraz unowocześnione zestawy łączności radiowej. Zwiększony dzięki przeprowadzonej modernizacji potencjał śmigłowców, poprawi ich interoperacyjność z pozostałymi statkami powietrznymi Royal Navy. Podniesie też ich wartość użytkową w odniesieniu do planów stacjonowania części z nich na pokładach budowanych lotniskowców typu Queen Elizabeth (Obie nadbudówki HMS Queen Elizabeth na miejscu, 2013-07-02).

Prace nad Merlinami realizowane są na terenie zakładów AgustaWestland w Yeovil. Co ciekawe, w niedużej odległości od lokalizacji mieści się RNAS Yeovilton, na terenie której stacjonować mają wszystkie 62 brytyjskie śmigłowce AW159 Wildcat (Początek szkolenia na Wildcatach, 2013-07-10).

Przekazanie stronie brytyjskiej pierwszych zmodernizowanych Merlinów poprzedza serię prób powietrznych wiropłatów realizowanych przez załogi lotnictwa Royal Navy. Ich zakończenie oraz uzyskanie przez śmigłowce pełnej zdolności operacyjnej (FOC) zaplanowane jest na lato 2014. Dostawy wszystkich 30 AW101 ma nastąpić do 2015.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.