Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chiński bsl nad Senkaku?

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 10 września 2013

Władze Japonii poinformowały o incydencie w pobliżu spornych wysp Senkaku/Diaoiu z udziałem niezidentyfikowanego bezzałogowego statku latającego (bsl).

Wykryty w poniedziałek bsl miał nadlecieć nad Senkaku/Diaoiu z północnego-zachodu, co wskazywałoby na ChRL jako państwo, które wysłało bezzałogowiec nad japońskie wyspy. W celu jego przechwycenia wojska lotnicze samoobrony tego państwa poderwały nieokreśloną liczbę samolotów wojskowych, w tym najprawdopodobniej pary dyżurne prezentowanych na zdjęciu F-15J i F-2A  / Zdjęcie: MO Japonii

Do zdarzenia doszło wczoraj. Niezidentyfikowany bsl miał wlecieć w japońską strefę identyfikacji obrony powietrznej nad spornymi wyspami Senkaku/Diaoiu. W celu przechwycenia intruza, japońskie wojska lotnicze samoobrony poderwały w jego kierunku nieokreśloną liczbę samolotów wojskowych, w tym najprawdopodobniej parę dyżurną Mitsubishi F-2A. Bezzałogowiec zdołał jednak w porę odlecieć w przeciwnym kierunku, unikając kontaktu z Japończykami.

Oficjalnie nie wiadomo, do którego z państw należeć miał wykryty bsl. Fakty, w tym oficjalny protest złożony na ręce ambasadora, mają wskazywać jednak na ChRL. Jeżeli tak było w rzeczywistości, wczorajszy incydent mógłby być pierwszym w historii, gdy władze w Pekinie dopuściły się tego typu prowokacji przy użyciu bezzałogowca. W przeszłości do podobnych zdarzeń dochodziło przy udziale chińskich samolotów wojskowych i rządowych (Myśliwce nad Morzem Wschodniochińskim, 2013-01-14).

Co ciekawe, już w przeszłości strona japońska wykrywała obecność niezidentyfikowanych bsl w pobliżu spornych wysp Senkaku/Diaoiu. Okręty straży wybrzeża Japonii miały informować o tego typu zdarzeniach m.in. w grudniu 2012 oraz pod koniec czerwca br. Nie udało się wówczas ustalić, które z państw wysłało swe bezzałogowce w pobliże terytorium kontrolowanego przez Tokio.

 Używanie wojskowych statków powietrznych do prowokacji nad Senkaku/Diaoiu jest stałym elementem strategii rywalizacji ChRL z Japonią o prawo do kontroli nad wyspami. Ich intensyfikacja w ostatnich miesiącach jest bardzo duża, o czym świadczą statystyki publikowane przez resort obrony w Tokio (Jeszcze więcej japońskich interwencji, 2013-04-18, Rekordowa liczba japońskich interwencji, 2013-01-28.

Tylko w okresie od kwietnia do czerwca br. Pekin miał wysyłać swe samoloty w pobliże Senkaku/Diaoiu aż 69 razy. Każdorazowo w odpowiedzi na tego typu działania, strona japońska wysyłała w kierunku chińskich samolotów pary dyżurne, których celem było przechwycenie intruzów lub ich odstraszenie.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.