Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zlecenie na FASGW(H)/ANL

Lotnictwo wojskowe, 27 marca 2014

MBDA otrzymało zlecenie na kontynuację prac zmierzających do rozpoczęcia produkcji seryjnej wspólnego brytyjsko-francuskiego pocisku przeciwokrętowego FASGW(H)/ANL.

Rysunek: MBDA

Wartość zlecenia wynosi  500 mln GBP (2,5 mld zł). Brytyjski wkład w całe przedsięwzięcie wyniesie 280 mln GBP (1,4 mld zł). Jego realizacja pozwoli na utrzymanie lub utworzenie 400 miejsc pracy w W. Brytanii i Francji.

MBDA zostało zobowiązane do kontynuowania prac rozwojowych nad nowym typem pocisku przeciwokrętowego FASGW(H)/ANL (Future Anti Surface Guided Weapon (Heavy)/ Anti Navire Léger) o masie 100 kg, zmierzających do rozpoczęcia serii prób ogniowych, a następnie uruchomienia produkcji seryjnej. Według powszechnej opinii, FASGW(H)/ANL nie znajdą się w służbie wcześniej niż w 2020. Zastąpią one wówczas szereg obecnie użytkowanych typów pocisków, w tym m.in. brytyjskie Sea Skua. W przyszłości będą przenoszone m.in. przez brytyjskie śmigłowce morskie AW159 Wildcat (Pierwsze lądowanie Wildcata na niszczycielu, 2014-03-18) oraz szereg francuskich wiropłatów, w tym najprawdopodobniej NH90 Caiman (Caiman odpalił MU90, 2014-02-13).

Nowy pocisk przeciwokrętowy będzie przeznaczony do niszczenia różnorodnych jednostek nawodnych, od szybkich łodzi motorowych, przez kutry patrolowe, po korwety. Naturalnie, jego przeznaczeniem będzie zwalczanie zagrożenia na wodach przybrzeżnych, zwiększając tym samym poziom ochrony akwenów kluczowych dla funkcjonowania handlu morskiego oraz przesyłu surowców energetycznych. W przyszłości pocisk ma uzyskać również zdolność atakowania celów lądowych.

Dużą zaletą FASGW(H)/ANL będzie możliwość jego kierowania przez operatora znajdującego się na pokładzie śmigłowca-nosiciela. Dzięki czujnikom pocisku, a także podobnych elementów obserwacji i analizy pola walki przenoszonych przez jednostki sojusznicze, będzie on w stanie kierować pociskiem do ostatniej fazy jego lotu, zwalczając także cele znajdujące się poza zasięgiem wzroku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.