Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Charles de Gaulle w ataku na Syrię?

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 27 sierpnia 2013

Źródła w ministerstwie obrony Francji informują, że Paryż planuje rozmieszczenie w pobliżu wybrzeża Syrii atomowego lotniskowca, Charles de Gaulle (R91).

Grupa lotniskowcowa Charles de Gaulle (R91) mogłaby stanowić wsparcie sił amerykańskich w trakcie działań zbrojnych wymierzonych w siły reżimu Baszara al-Asada. Byłby to kolejny przykład współpracy wojskowej Francji i USA, podobnie jak w przypadku operacji libijskiej w 2011 / Zdjęcie: MO Francji

Informacje na ten temat podają w ostatnich dniach francuskie media powołujące się na źródła w resorcie obrony. Według przekazów medialnych, Paryż ma zamiar rozmieścić w pobliżu syryjskiego wybrzeża Charles de Gaulle wraz z towarzyszącą mu grupą lotniskowcową. W jej skład wejdą najprawdopodobniej: jedna z fregat przeciwlotniczych typu Horizon, 2 fregaty typu Georges Leygues oraz atomowy OP typu Rubis.

Grupa francuskich okrętów miałaby dołączyć do stacjonujących w pobliżu Syrii jednostek US Navy, w tym m.in. niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke: USS Gravely (DDG-107), USS Barry (DDG-52), USS Mahan (DDG-72) i USS Ramage (DDG-61). USS Barry brał udział w operacji libijskiej przeciwko siłom reżimu Muammara Kaddafiego (Większe koszty operacji libijskiej, 2011-05-13). Z kolei USS Mahan i USS Ramage wizytowały w przeszłości port w Gdyni (Przypadkowe strzały, 2009-11-01, Amerykanie znowu w Gdyni, 2008-10-29).

Międzynarodowa grupa okrętów miałaby zostać użyta w ewentualnym ataku rakietowym i/lub lotniczym na pozycje wojsk reżimu Baszara al-Asada. Według nieoficjalnych doniesień prasowych, administracja Baracka Obamy miała podjąć decyzję o przeprowadzeniu ograniczonej operacji wojskowej przeciwko siłom reżimowym.

Miałaby ona stanowić odpowiedź na niedawne użycie przez nie broni chemicznej przeciwko syryjskim rebeliantom oraz ludności cywilnej (ONZ potwierdza liczbę ofiar w Syrii, 2013-07-26, Syria się wyludnia, 2013-07-17). Państwa Zachodu oskarżają o ten incydent siły al-Asada. W Syrii jest już specjalna grupa dochodzeniowa ONZ, mająca wyjaśnić całe zdarzenie. Wiele państw zachodnich, powołując się na dane wywiadowcze, jest przekonanych, że stoi za nim reżim w Damaszku.

Wysłanie Charles de Gaulle w kierunku Syrii będzie pierwszą zamorską misją lotniskowca od czasu, kiedy zakończył się jego remont (Koniec remontu Charles de Gaulle, 2013-07-25). Pod koniec lipca okręt opuścił suchy dok bazy Marine nationale (marynarki wojennej Francji) w Tulonie na południu Francji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.