Źródła w ministerstwie obrony Francji informują, że Paryż planuje rozmieszczenie w pobliżu wybrzeża Syrii atomowego lotniskowca, Charles de Gaulle (R91).
Informacje na ten temat podają w ostatnich dniach francuskie media powołujące się na źródła w resorcie obrony. Według przekazów medialnych, Paryż ma zamiar rozmieścić w pobliżu syryjskiego wybrzeża Charles de Gaulle wraz z towarzyszącą mu grupą lotniskowcową. W jej skład wejdą najprawdopodobniej: jedna z fregat przeciwlotniczych typu Horizon, 2 fregaty typu Georges Leygues oraz atomowy OP typu Rubis.
Grupa francuskich okrętów miałaby dołączyć do stacjonujących w pobliżu Syrii jednostek US Navy, w tym m.in. niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke: USS Gravely (DDG-107), USS Barry (DDG-52), USS Mahan (DDG-72) i USS Ramage (DDG-61). USS Barry brał udział w operacji libijskiej przeciwko siłom reżimu Muammara Kaddafiego (Większe koszty operacji libijskiej, 2011-05-13). Z kolei USS Mahan i USS Ramage wizytowały w przeszłości port w Gdyni (Przypadkowe strzały, 2009-11-01, Amerykanie znowu w Gdyni, 2008-10-29).
Międzynarodowa grupa okrętów miałaby zostać użyta w ewentualnym ataku rakietowym i/lub lotniczym na pozycje wojsk reżimu Baszara al-Asada. Według nieoficjalnych doniesień prasowych, administracja Baracka Obamy miała podjąć decyzję o przeprowadzeniu ograniczonej operacji wojskowej przeciwko siłom reżimowym.
Miałaby ona stanowić odpowiedź na niedawne użycie przez nie broni chemicznej przeciwko syryjskim rebeliantom oraz ludności cywilnej (ONZ potwierdza liczbę ofiar w Syrii, 2013-07-26, Syria się wyludnia, 2013-07-17). Państwa Zachodu oskarżają o ten incydent siły al-Asada. W Syrii jest już specjalna grupa dochodzeniowa ONZ, mająca wyjaśnić całe zdarzenie. Wiele państw zachodnich, powołując się na dane wywiadowcze, jest przekonanych, że stoi za nim reżim w Damaszku.
Wysłanie Charles de Gaulle w kierunku Syrii będzie pierwszą zamorską misją lotniskowca od czasu, kiedy zakończył się jego remont (Koniec remontu Charles de Gaulle, 2013-07-25). Pod koniec lipca okręt opuścił suchy dok bazy Marine nationale (marynarki wojennej Francji) w Tulonie na południu Francji.