Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Oblot Tritona

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 23 maja 2013

Wczoraj oblatano pierwszy prototyp morskiego bezzałogowca rozpoznawczego Northrop Grumman MQ-4C Triton.

MQ-4C Triton podczas pierwszego lotu / Zdjęcie: Northrop Grumman

Prototyp MQ-4C zaprezentowano w połowie ub.r. (Northrop Grumman ujawnił MQ-4C BAMS Triton, 2012-06-16, Drugi Triton do testów, 2012-11-20). Ma on być jednym z elementów systemu nadzoru obszarów przybrzeżnych BAMS (Broad Area Maritime Surveillance).

Triton wystartował z lotniska przyzakładowego w Palmdale, na które powrócił po locie trwającym 1 h 20 min. W jego trakcie bezzałogowiec wzniósł się na wysokość ok. 6100 m. Przebieg operacji był nadzorowany przez zespół specjalistów Northrop Grumman i US Navy.

MQ-4C Triton jest wersją bsl RQ-4 Global Hawk, który nie może pochwalić się szczególnie pomyślną służbą (USAF rezygnują z Global Hawków Block 30, 2012-01-27, Niemcy zrezygnują z Euro Hawka?, 2013-05-16) przebudowaną dla potrzeb amerykańskiej marynarki wojennej. Może on wykonywać loty trwające 24 h na wysokości ponad 18 km, nadzorując obszar 6,86 mln km2. Zabudowane wyposażenie, w tym. m.in. wielofunkcyjny radiolokator AN/ZPY-3, pozwala na automatyczne wykrywanie i klasyfikowanie jednostek pływających.

Przed rozpoczęciem prób MQ-4C na terenie Naval Air Station Patuxent River, które rozpoczną się w późniejszych miesiącach br., konieczne jest jeszcze wykonanie serii lotów w Palmdale.

US Navy chce docelowo dysponować flotą 68 Tritonów (Baza bsl US Navy w Point Mugu, 2013-02-24), które razem ze 117 P-8A Poseidon (Kolejne Posejdony dla US Navy, 2012-09-25) zastąpią w służbie przestarzałe P-3 Orion. MQ-4C mają zgłosić zdolność operacyjną w 2016. Zainteresowanie nabyciem Tritonów wyraziły także Australia (Morskie bsl dla Australii, 2012-09-04) oraz m.in. Indie i Kanada (nieoficjalnie).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.