Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

S-100 ratuje uchodźców

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 03 listopada 2014

Dzięki zastosowaniu bezzałogowego śmigłowca S-100 udało się uratować życie ponad 2800 uchodźcom z Afryki.

Bezzałogowiec Camcopter S-100 podchodzi do lądowania na pokładzie statku Phoenix I, niosącego pomoc imigrantom z Afryki / Zdjęcie: Schiebel

Od września br. bezzałogowy śmigłowiec Camcopter S-100, którego producentem jest austriackie przedsiębiorstwo Schiebel, pomaga w wykrywaniu grup imigrantów z Afryki Północnej, próbujących nielegalnie dostać się do Włoch, Grecji lub na Maltę przez Morze Śródziemne (S-100 na pomoc imigrantom, 2014-08-26). S-100 bazuje na pokładzie statku Phoenix I, nalężacego do prywatnego stowarzyszenia MOAS (Migrant Offshore Aid Station). Celem organizacji jest zwiększenie bezpieczeństwa Afrykanów, migrujących do Europy w poszukiwaniu lepszego i bezpieczniejszego życia.

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy Phoenix I wychodził w morze trzy razy. Każdy rejs trwał 2-3 tygodnie. W ich trakcie załoga statku, zwykle znajdującego się w centralnych rejonach Morza Śródziemnego, wysyłała w powietrze S-100 w celu wykrycia i zidentyfikowania łodzi z imigrantami. Bezzałogowiec rejestrował obrazy przy pomocy głowicy optoelektronicznej i przesyłał je w czasie rzeczywistym do statku.

Następnie wysyłano do nich jedną z 2 łodzi półsztywnych, jakie znajdują się na pokładzie statku należącego do MOAS.  Imigranci zostawali przewiezieni na pokład Phoenixa I, gdzie personel medyczny udzielał im pomocy oraz zaopatrywał w żywność, wodę i okrycia. W ciągu 2 miesięcy operowania statku uratowano 2851 osób. Bez użycia Camcoptera nie byłoby możliwe odnalezienie tak dużej liczby ludzi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.