Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Brazylijskie próby ScanEagle

Marynarka wojenna, 24 lutego 2014

Marinha do Brasil (marynarka wojenna Brazylii) przeprowadziła próby operowania bezzałogowego statku latającego ScanEagle z pokładu okrętu patrolowego typu Amazonas, BNS Apa (P121).

Marinha do Brasil chce zakupić do 30 zestawów bezzałogowych statków latających, które będą bazować na pokładach okrętów odpowiedzialnych za patrolowanie wód brazylijskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Koszt całego przedsięwzięcia może wynieść 90 mln USD (272,4 mln zł). Faworytami w rywalizacji o brazylijskie zlecenie są widoczny na zdjęciu ScanEagle (startujący z pokładu okrętu patrolowego) oraz Camcopter S-100

Przeprowadzone próby miały na celu ocenę zdolności ScanEagle do operowania z pokładów okrętów Marinha do Brasil. Wcześniej Brazylijczycy badali inne konstrukcje, oferowane m.in. przez: Elbit Systems (Hermes 90), Indra (Pelicano), EADS/Cassidian (Tanan 300) (Tanan 300 na zamówienie, 2012-10-23), czy Saab (Skeldar) (Skeldar nie spełnia oczekiwań, 2014-02-05). Z kolei w maju br. próbom poddany zostanie Camcopter S-100, austriackiego Schiebela (S-100 dla Marina Militare, 2014-02-12).

Konsola operatora systemu na pokładzie BNS Apa

Wiele wskazuje na to, że to właśnie między ScanEagle, oferowanym przez Boeing/Insitu, a S-100 toczyć będzie się ostateczna rywalizacja o brazylijskie zlecenie, wartość którego szacowana jest na 90 mln USD (272,4 mln zł). Brazylijczycy chcą zamówić do 30 zestawów bsl. Nie wiadomo tylko, czy zostanie to uwzględnione w nowym, zmodyfikowanym w ostatnich dniach budżecie obronnym państwa (Brazylia zmniejsza budżet obronny, 2014-02-24). Zwłaszcza, że redukcji o 3,5 mld BRL (4,5 mld zł) uległy środki przeznaczone na zakup nowego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego.

Moment lądowania bsl na pokładzie BNS Apa / Zdjęcia: Marynarka wojenna Brazylii

Przyszłe bsl Marinha do Brasil będą użytkowane głównie do misji patrolowych, zwiększających świadomość sytuacyjną oficerów dowodzących okrętami. Ma to tym większe znaczenie, że Brazylijczycy przykładają w ostatnich latach dużo uwagi do patrolowania wód wyłącznej strefy ekonomicznej państwa, pod dnem których spoczywają bogate złoża surowców energetycznych. Widać to m.in. na przykładzie zakupu serii nowoczesnych okrętów patrolowych typu Amazonas (Ostatni Amazonas w służbie, 2013-09-28, BNS Apa w Brazylii, 2013-05-27) wraz z licencją i transferem technologii umożliwiającymi ich lokalną produkcję.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.