Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USS Nimitz na Syrię

Marynarka wojenna, 02 września 2013

Atomowy lotniskowiec typu Nimitz, USS Nimitz (CVN 68), idzie w kierunku Morza Czerwonego, aby w razie potrzeby wesprzeć zapowiadaną operację wojskową przeciwko Syrii.

Decyzja o skierowaniu USS Nimitz na wody Morza Czerwonego interpretowana jest jako przygotowanie okrętu do udziału w zapowiadanej operacji syryjskiej. Pozostanie on najprawdopodobniej na tym akwenie do czasu udzielenia zgody na rozpoczęcie ostrzału rakietowego i/lub bombardowania Syrii przez Kongres USA, do czego może dojść dopiero po 9 września / Zdjęcie: US Navy

Przypomnijmy, że przed kilkoma dniami USS Nimitz zakończył kilkumiesięczną misję na wodach Oceanu Indyjskiego (Pożar na USS Nimitz, 2013-06-18), w czasie której przewodził operacjom wojskowym 5. Floty US Navy. Jego dotychczasowe obowiązki przejął inny z lotniskowców typu Nimitz, USS Harry S. Truman (CVN 75) (USS Truman na czele 5. Floty, 2013-08-29, USS Truman przeszedł przez Kanał Sueski, 2013-08-20).

Odmiennie niż pierwotnie planowano, USS Nimitz nie udał się w kierunku portu macierzystego w Everett w stanie Waszyngton, lecz pozostał na wodach stanowiących obszar odpowiedzialności wspomnianej 5. Floty. Waszyngton nie opublikował oficjalnego oświadczenia w tej sprawie, jednak wielu ekspertów było zdania, że decyzja o utrzymaniu lotniskowca na omawianym obszarze była związana z zaostrzającą się sytuacją polityczną na Bliskim Wschodzie, a przede wszystkim z planowaną operacją wojskową przeciw Syrii.

Opinie ekspertów zostały potwierdzone w ostatnich dniach, gdy Waszyngton poinformował o przemieszczeniu USS Nimitz na wody Morza Czerwonego. Okrętowi towarzyszy cała grupa lotniskowcowa, w skład której wchodzi m.in. krążownik typu Ticonderoga oraz 4 niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke.

Co prawda okręt nie otrzymał bezpośredniego rozkazu wejścia się na wody Morza Śródziemnego, jednak nieoficjalnie mówi się, że może do tego dojść wraz z rozpoczęciem ostrzału rakietowego i/lub bombardowania pozycji wojsk Baszara al-Asada.

Przypomnijmy, że na wschodnich wodach Morza Śródziemnego znajduje się już 5. amerykańskich niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke: USS Gravely (DDG 107), USS Barry (DDG 52), USS Mahan (DDG 72), USS Ramage (DDG 61) i USS Stout (DDG 55), okręt desantowy typu San Antonio, USS San Antonio (LPD 17) oraz nieokreślona liczba OP.

W kierunku syryjskiego wybrzeża idzie też francuski atomowy lotniskowiec Charles de Gaulle (R91) (Charles de Gaulle w ataku na Syrię?, 2013-08-27) oraz wspierająca go fregata przeciwlotnicza typu Horizon, Chevalier Paul (D621) (Kolejny francuski okręt w pobliżu Syrii, 2013-08-30). Standardowo, francuską grupę lotniskowcową tworzą także 2 fregaty typu Georges Leygues oraz OP typu Rubis.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.