Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

US Navy angażuje się w ratowanie imigrantów

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 30 października 2013

Amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS Gravely (DDG 107), wziął niedawno udział w akcji ratunkowej, mającej nieść pomoc 120 imigrantom z Afryki, których łódź uległa awarii na wodach Morza Śródziemnego.

Stacjonujące na wodach Morza Śródziemnego okręty US Navy, w tym prezentowany na zdjęciu niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS Gravely (DDG 107), często angażują się w akcje ratunkowe i pomocy imigrantom z Afryki / Zdjęcie: US Navy

Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Znajdujący się na wodach Morza Śródziemnego USS Gravely odebrał sygnał alarmowy informujący o awarii łodzi ze 120 osobami na pokładzie. Amerykański niszczyciel znajdował się wówczas około 140 km od imigrantów.

Pobieżna inspekcja łodzi wykazała, że jej załodze nie zagraża bezpośrednie niebezpieczeństwo. W związku z tym imigrantów wziął na pokład jeden z okrętów włoskiej straży wybrzeża, przybyły na miejsce zdarzenia w godzinach porannych następnego dnia.

Była to już kolejna w ostatnim czasie akcja ratunkowa na omawianym akwenie, w którą zaangażowały się jednostki nawodne US Navy. Kilka tygodni wcześniej okręt desantowy typu San Antonio, USS San Antonio (LPD 17) wziął na pokład 128 rozbitków u wybrzeży Malty.

Co ciekawe, zarówno USS Gravely jak i USS San Antonio zostały wysłane na Morze Śródziemne w celu udziału w zapowiadanej w minionych tygodniach operacji wojskowej przeciw Syrii (USS Nimitz na Syrię, 2013-09-02). Wobec braku ostatecznej decyzji o uderzeniu na siły reżimu Baszara al-Asada, okręty US Navy otrzymały polecenie udziału, w razie potrzeby, w akcjach ratowania imigrantów z Afryki, którym grozi śmierć na morzu.

Warto przypomnieć, że od połowy października okręty Marina Militare (marynarki wojennej Włoch) oraz współpracujące z nimi jednostki włoskiej straży wybrzeża i straży granicznej, biorą udział w operacji patrolowej Mare Nostrum (Włosi wysyłają okręty na pomoc imigrantom, 2013-10-15). Jej założeniem jest pomoc imigrantom, którym grozi śmierć w wodach Morza Śródziemnego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra