Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udana próba Agni IV

Lotnictwo wojskowe, 02 grudnia 2014

Indie przeprowadziły dziś udaną próbę pocisku balistycznego Agni IV.

Pocisk balistyczny Agni IV ma zasięg 4000 km. Jej masa wynosi 17 t, a długość – 20 m. Może przenosić głowicę bojową – konwencjonalną lub atomową – o masie do 1 t / Zdjęcie: MO Indii

Agni IV odpalono o 10:20 czasu miejscowego z kompleksu startowego nr 4 na terenie poligonu testowego na wyspie Wheeler, u wybrzeży stanu Orrisa. Po przeleceniu ponad 3,5 tys. km, pocisk trafił w wyznaczony cel na wodach Zatoki Bengalskiej. Próba śledzona była m.in. przez rozstawione wzdłuż trasy przelotu telemetryczne i optoelektroniczne urządzenia obserwacyjne. Ostatni etap lotu Agni IV nadzorowały okręty marynarki wojennej Indii.

Dzisiejsza próba była pierwszą przeprowadzoną przez Dowództwo Wojsk Strategicznych (SFC) Indii, które będzie użytkownikiem pocisków. Wcześniejsze, do których doszło odpowiednio w styczniu br., we wrześniu 2012 i listopadzie 2011, nadzorowali przedstawiciele rządowej agencji rozwoju technologii wojskowych (DRDO).

Agni IV uzupełnią przyjęte już do służby rakiety Agni I, II i III (Próba Agni I, 2014-09-11, Nocna próba Agni I znów przełożona, 2014-02-20). Poza nimi, DRDO kontynuuje obecnie prace rozwojowe nad V i VI generacją pocisków, które powinny pojawić się w linii do końca obecnej dekady.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.