Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MEADS Int. w dialogu technicznym na Narew

Przemysł zbrojeniowy, 22 grudnia 2014

Konsorcjum MEADS International zostało zaproszone do udziału w dialogu technicznym z Inspektoratem Uzbrojenia, który uruchomiony zostanie na początku 2015. Ma on dotyczyć budowy systemu obrony powietrznej małego zasięgu Narew.

Zdjęcie: MEADS International

Konsorcjum MEADS International poinformowało dziś o otrzymaniu zaproszenia do udziału w dialogu technicznym z Inspektoratem Uzbrojenia MON, dotyczącym polskiego programu budowy systemu obrony powietrznej małego zasięgu Narew (Narew dla PGZ?, 2014-12-11). Dialog rozpocznie się na początku 2015.

Prezes MEADS International Dave Berganini powiedział: Oczekujemy na rozpoczęcie dialogu technicznego z Inspektoratem Uzbrojenia, aby przedstawić korzyści płynące z użycia MEADS, co pozwoli szybko zintegrować oraz zwiększyć zdolności operacyjne Tarczy Polski. MEADS wielokrotnie pokazał swoje zdolności do działania sieciocentrycznego. Teraz oferuje najkrótszą drogę do zintegrowania istniejących i projektowanych radarów produkowanych przez polski przemysł.

System MEADS został opracowany przez Niemcy, Włochy i Stany Zjednoczone w celu zastąpienia systemu Patriot, który od 2017 ma zostać usnany przez US Army za przestarzały. Jego zadaniem jest zwalczanie statków powietrznych i pocisków balistycznych na różnych dystansach przy zastosowaniu różnych pocisków – średniego zasięgu (pociskami PAC 3) i małego zasięgu (pociskami pionowego startu IRIS). Radiolokatory MEADS zapewniające pokrycie przestrzeni w zakresie 360º i systemy zbierania danych oraz dowodzenia są wspólnym zespołem dla pocisków małego i średniego zasięgu. Wszystkie komponenty przystosowane są do działania na sieciocentryczmym polu walki.

W pierwszych miesiącach 2015 oczekuje się decyzji rządu RFN o przejęciu finansowania i dalszego rozwoju systemu razem partnerem włoskim po zawieszeniu finansowania MEADS przez Pentagon. Oznaczałoby to całkowitą zmianę dotychczasowej pozycji przetargowej tego systemu uzbrojenia. W ramach programu Narew MEADS oferuje również zdolność do dowodzenia i kierowania elementami systemu średniego zasięgu – Wisła, ponieważ istotą jego działania jest wspólny układ detekcji i zarządzania dla rakiet wszystkich zasięgów. Wielu specjalistów obrony powietrznej na świecie wyraża spore zdziwienie, że Polska rozdzieliła konkurs ofert wedle zasięgu rakiet, de facto próbując zbudować na razie w teorii dwa oddzielne systemy, co zdecydowanie zwiększa koszty przedsięwzięcia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.