Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Narew dla PGZ?

Przemysł zbrojeniowy, 11 grudnia 2014

11 spółek skupionych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej podpisało umowę zawiązującą konsorcjum dla produkcji systemu przeciwlotniczego bliskiego zasięgu Narew. Program ma być zrealizowany w oparciu o pocisk rakietowy wybrany przez MON.

 Zawiązane dziś konsorcjum polskich przedsiębiorstw jest drugim, które stara się włączyć do realizacji programu Tarczy Polski. Pierwsze rozwiązano decyzją z 30 czerwca 2014, o wykluczeniu z trzeciego etapu dialogu technicznego. Czy dziś zawiązane konsorcjum spotka ten sam los? Jak dowiedział się RAPORT-wto, IU MON wysłał do niektórych producentów imienne zaproszenia do wzięcia udziału w dialogu na Narew. Niestety zapomniał o Polskiej Grupie Zbrojeniowej / Zdjęcie: Zdzisław Zieliński

Polskie konsorcjum utworzyły następujące spółki PGZ: Jelcz, ZMT, PCO, PIT-RADWAR, CTM, Fabryka Broni Łucznik-Radom, HSW, MESKO, WZU, WZŁ, WZE. Chcemy, żeby polskie konsorcjum w oparciu o współpracę międzynarodową było integratorem kompletnego systemu, który spełni wymogi stawiane przez MON – powiedział zaraz po podpisaniu umowy, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) Wojciech Dąbrowski – dodając: Jesteśmy przekonani o realnym potencjale zakładów naszej grupy. Polski przemysł już teraz jest równorzędnym partnerem najbardziej renomowanych oferentów z zagranicy.

Przedstawiciele polskiego przemysłu obronnego i naukowego już od dawna informują MON o posiadanej wiedzy i umiejętności do stworzenia przeciwlotniczego pocisku rakietowego krótkiego zasięgu  (Polska Narew?, 2014-05-08, Jak spolonizować rakiety dla Tarczy Polski?, 2014-01-08). 3 listopada br. IU MON ogłosił zamiar przeprowadzenia dialogu technicznego z producentami systemów przeciwlotniczych bliskiego zasięgu, zapoczątkowując procedurę zakupu drugiego elementu Tarczy Polski (Dialog techniczny o Tarczy Polski, 2013-06-05).

Podmioty wyrażające chęć przystąpienia do dialogu muszą do 15 grudnia br. złożyć stosowne wnioski. Dialog ma się rozpocząć 12 stycznia 2015 i zakończyć po 2 miesiącach, 15 marca 2015. Według IU MON rozmowy będą prowadzone z oferentami, którzy dysponują kompletnymi systemami bliskiego zasięgu.

Zawiązane dzisiaj konsorcjum jest już drugim powołanym do realizacji największego i najdroższego w historii programu obrony powietrznej Polski, pod kryptonimem Tarcza Polski (14 chętnych na Wisłę, 2013-06-27, Dialog techniczny na Wisłę cd., 2014-01-24). W trzecim etapie dialogu nie było już miejsca dla polskiego konsorcjum, w którego składzie było europejskie MBDA (Koniec dialogu technicznego na Wisłę, 2014-06-30).

MON w ramach programu rozwoju sił zbrojnych na lata 2013-2022 planuje kupić 6 baterii zestawów rakietowych o zasięgu ponad 100 km, zdolnych m. in. do niszczenia pocisków balistycznych. Ma to umożliwić Polsce włączenie się w system obrony przeciwrakietowej NATO. Plan obejmuje również zakup 11 baterii zestawów bliskiego zasięgu (do 25 km), o kryptonimie Narew oraz niemal w całości rodzimego wyposażenia bardzo krótkiego zasięgu (130 mld zł na modernizację, 2012-12-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.