Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Malezja chce chronić bazę OP

Marynarka wojenna, 29 stycznia 2015

Ministerstwo obrony Malezji rozważa rozmieszczenie wyrzutni przeciwlotniczych / przeciwrakietowych na terenie jedynej bazy marynarki wojennej przystosowanej do przyjmowania okrętów podwodnych.

Część ekspertów wątpi w możliwość szybkiego sfinansowania zakupu zestawów przeciwlotniczych / przeciwrakietowych dla bazy RMN Kota Kinabalu / Zdjęcie: MO Malezji

Nie wiadomo, jakie środki obrony przeciwlotniczej / przeciwrakietowej zostaną rozmieszczone w RMN Kota Kinabalu. Niewykluczone, że władze centralne zdecydują się na pozyskanie z zagranicy tanich i sprawdzonych w warunkach bojowych zestawów. W grę może więc wchodzić np. izraelski system Iron Dome (Brak chętnych na Iron Dome, 2014-10-15).

O potrzebie rozmieszczenia zestawów przeciwlotniczych w RMN Kota Kinabalu świadczyć ma wzrost napięć na wodach Morza Południowochińskiego. Władze Malezji mają wyrażać obawy w związku z kolejnymi prowokacyjnymi ćwiczeniami morskimi lub patrolami okrętów chińskiej marynarki wojennej.

W polityce Malezji wobec tego regionu dużą rolę odgrywa użycie operacyjne okrętów podwodnych. Marynarka wojenna tego państwa dysponuje obecnie dwoma konwencjonalnymi OP typu Scorpène, KD Tunku Abdul Rahman i KD Tun Abdul Razak. Położona na północy Borneo RMN Kota Kinabalu jest z kolei jedyną bazą w kraju, zdolną do przyjęcia okrętów tej klasy.

Co ciekawe, w komentarzach lokalnej prasy pojawiają się głosy wątpliwości. Obawy budzi m.in. brak jasnego planu sfinansowania przedsięwzięcia. Dużo uwagi poświęca się z kolei ogłoszonym w 2014 wstępnym planom zakupowym marynarki wojennej Malezji. Lista życzeń Malezyjczyków zawiera m.in. zakup 8 korwet rakietowych o preferowanej długości 70-100 m, 6 śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), czy nowego śmigłowcowca-desantowego w miejsce wycofanego ze służby w 2010 KD Sri Inderapura (ex-amerykańskiego Spartanburg County (LST 1192), Plany malezyjskiej marynarki wojennej, 2014-08-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.