Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Brak chętnych na Iron Dome

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 15 października 2014

Izrael nie może znaleźć klientów na oferowany przez siebie system przeciwlotniczy / przeciwrakietowy Iron Dome.

Koszt zakupu jednej baterii Iron Dome wynosi 50 mln USD (156 mln zł). Każda z nich jest wyposażona w 3 wyrzutnie. Te z kolei mają po 20 antyrakiet Tamir. Poza siłami zbrojnymi Izraela, na ich zakup zdecydowało się dotąd jedno państwo / Zdjęcie: MO Izraela

Mimo intensywnej eksploatacji przez siły zbrojne Izraela (IDF), m. in. podczas letniej operacji wojskowej w Strefie Gazy (IDF o taktyce Hamasu, 2014-08-21), Izraelczycy nie mogą wzbudzić zainteresowania systemem Iron Dome wśród klientów zagranicznych. Działania marketingowe prowadzone przez producenta, Rafael Advanced Defense Systems oraz pozytywne doświadczenia z dotychczasowego użycia operacyjnego baterii przeciwlotniczych / przeciwrakietowych na granicy z Libanem, Syrią czy Egiptem, przełożyły się dotąd na zaledwie jedno zamówienie eksportowe.

Pozycję rynkową Iron Dome osłabia fakt, że system był dotąd używany przede wszystkim do niszczenia zagrożenia w postaci rakiet krótkiego zasięgu oraz granatów moździerzowych, wystrzeliwanych przez przeciwnika w trakcie typowego konfliktu asymetrycznego. To zmniejsza grono potencjalnych nabywców, zainteresowanych przede wszystkim zwiększeniem potencjału obronnego przed zagrożeniem konwencjonalnym.

Na niekorzyść Iron Dome działa też fakt, że Izrael nie sprzedaje produkowanego przez siebie uzbrojenia państwom, z którymi nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych lub też jest w stanie konfliktu politycznego. Z tego samego powodu, baterie systemu nie mogą być eksportowane do państw, których zbrojenia traktowane są jako zagrożenie dla pozycji wojskowej USA na świecie. Warto przypomnieć bowiem, że Waszyngton od lat finansuje program rozwoju izraelskiego systemu oraz produkcji kolejnych zestawów dla IDF (USA zmieniają zasady względem Izraela, 2014-08-18, Więcej na Iron Dome z USA?, 2014-07-16).

Zmianę sytuacji może przynieść większe zaangażowanie amerykańskich przedsiębiorstw zbrojeniowych w produkcję systemu (Raytheon dla Iron Dome, 2014-10-01). Izraelski Rafael liczy, że w przyszłości na zakup Iron Dome zdecydują się siły zbrojne USA. Zestawy przeciwlotnicze służyłyby m.in. do ochrony amerykańskich oddziałów wojskowych rozmieszczonych w niestabilnych politycznie regionach. Baterie Iron Dome mogłyby też znaleźć zastosowanie podczas misji stabilizacyjnych / pokojowych ONZ, prowadzonych na terenach ogarniętych konfliktami asymetrycznymi (Straty ONZ w Mali, 2014-10-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.