Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Meteor naprowadzany przez Rafale

Lotnictwo wojskowe, 02 maja 2015

Samolot wielozadaniowy Rafale odpalił po raz pierwszy pocisk Meteor, naprowadzany na cel przez radar pokładowy.

Koncern MBDA i francuska agencja zamówień obronnych (DGA) poinformowały o pierwszej próbie odpalenia do celu powietrznego kierowanego pocisku rakietowego powietrze-powietrze dalekiego zasięgu (BVRAAM) Meteor, naprowadzanego przez pokładową stację radiolokacyjną z anteną fazowaną RBE2 samolotu wielozadaniowego Rafale B (na zdjęciu, Loty profilowe Rafale , 2015-04-10). Test przeprowadzono na poligonie  Biscarosse, należącym do Centrum prób w locie DGA, 28 kwietnia.

MBDA Meteor jest pociskiem rakietowym z aktywnym radiolokacyjnym układem naprowadzania, zaprojektowanym w celu umożliwienia odpalania wielu pocisków jednocześnie do celów manewrujących, znajdujących się w dużej odległości, takich jak szybkie samoloty odrzutowe, małe bezzałogowe statki latające i pociski manewrujące, podczas działania środków walki elektronicznej przeciwnika.

Jest to kolejny etap integracji najnowszego europejskiego pocisku powietrze-powietrze z Rafale, a zarazem rozwoju najnowszej wersji samolotu, oznaczonej jako F3R (Próby operacyjne wyposażenia Rafale F3R, 2014-12-10). Wcześniejsze próby odpalenia Meteora przez Rafale przeprowadzono w latach 2013 i 2014 (Kolejne próbne odpalenia Meteorów, 2014-12-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.