Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejne próbne odpalenia Meteorów

Lotnictwo wojskowe, 08 grudnia 2014

Brytyjczycy przeprowadzili próbne odpalenia pocisków Meteor, przenoszonych przez samolot Eurofighter Typhoon.

Eurofighter Typhoon (IPA1) z kierowanym pociskiem powietrze-powietrze dalekiego zasięgu MBDA Meteor, podwieszonym pod kadłubem / Zdjęcie: BAE Systems

Samolot wielozadaniowy Eurofighter Typhoon zakończył pierwszą serię próbnych odpaleń kierowanych pocisków powietrze-powietrze dalekiego zasięgu (BVRAAM) MBDA Meteor. Próby, realizowane przez zespół specjalistów z BAE Systems, MBDA, Selex ES, QinetiQ i Ministerstwa Obrony W. Brytanii, przeprowadzono w listopadzie br. na poligonie na Hebrydach w Wielkiej Brytanii.

W trakcie badań przeprowadzono odpalenia na różnych wysokościach i przy różnych prędkościach, zwiększając w ten sposób dopuszczalną obwiednię użycia Meteora. Zbadano też interfejs pocisku i systemu uzbrojenia, w trakcie działania łącza informacyjnego, łączącego pocisk i pokładową stację radiolokacyjną podczas uzbrajania głowicy samonaprowadzającej, zarówno przed odpaleniem, jak i po odpaleniu pocisku.

Próbne odpalenia Meteora przeprowadzono na poligonie na Hebrydach

Nosicielem pocisku był jeden z samolotów przedseryjnych, w wersji dwumiejscowej (IPA1). Za jego sterami zasiadał pilot doświadczalny BAE Systems, Nat Makepeace. Po próbie lotnik stwierdził: samolot i jego uzbrojenie zachowywały się dokładnie tak, jak się spodziewano. [Meteora] używa się bardzo łatwo i intuicyjnie. Próby wykazały, że możemy używać pocisku w całym zwiększonym zakresie obwiedni w sposób bezpieczny i dokładny.

MBDA Meteor jest pociskiem rakietowym z aktywnym radiolokacyjnym układem naprowadzania, zaprojektowanym w celu umożliwienia odpalania wielu pocisków jednocześnie do celów manewrujących, znajdujących się w dużej odległości, takich jak szybkie samoloty odrzutowe, małe bezzałogowe statki latające i pociski manewrujące, podczas działania środków walki elektronicznej przeciwnika.

Pierwszym użytkownikiem Meteorów mają być szwedzkie Flygvapnet (wojska lotnicze), jeszcze w br. (Ostatnie próby Meteora , 2014-07-07). Nosicielami uzbrojenia będą samoloty wielozadaniowe Gripen. Zakończenie procesu integracji Meteora z samolotem Eurofighter zaplanowano w 2017 (Fundusze na Captor E-Scan, 2014-11-20). Pociski tego typu mają stanowić także uzbrojenie samolotów Tornado F3 i Rafale (Pierwszy zmodernizowany Rafale M, 2014-10-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.