Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Jednak MiG-29 dla Egiptu

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 maja 2015

Egipt zakończył negocjacje z Rosją w sprawie zakupu 46 samolotów wielozadaniowych MiG-29M/M2. Umowa ma zostać podpisana w najbliższym czasie.

Kontrakt na dostawy 46 MiG-29M/M2 o szacowanej wartości 2 mld USD (7,59 mld zł) ma zostać podpisany w najbliższym czasie / Zdjęcie: RSK MiG

Rosyjski dziennik ekonomiczno-biznesowy Wiedomosti poinformował o zakończeniu rozmów egipsko-rosyjskich w sprawie zakupu nowych odrzutowców bojowych produkowanych przez RSK MiG. Informacje o zainteresowaniu Egiptu tańszymi samolotami MiG-29 lub droższymi MiG-35 (z radarami ze skanowaniem fazowym) pojawiały się od końca 2013 (Egipt kupuje MiGi-35, 2014-04-23).

Kontrakt na dostawy 46 MiG-29M/M2 o szacowanej wartości 2 mld USD (7,59 mld zł) ma zostać, według cytowanych przez dziennik przedstawicieli rosyjskiego przemysłu lotniczego, podpisany w najbliższym czasie. Niemniej, nie potwierdzają tego ani RSK MiG, ani państwowa agencja eksportu uzbrojenia Rosoboronexport.

Zakup rosyjskich MiG-ów wpisuje się w politykę Egiptu dotyczącą dywersyfikacji dostaw wojskowych, a jednocześnie pasuje do tradycji pozyskiwania samolotów bojowych z Francji i Rosji. Od lat 1970. Egipcjanie wykorzystywali 82 myśliwce Dassault Mirage 5SDE/E2/SDR/SDD i 18 Mirage 2000BM/EM, jak też 490 MiG-21F-13/MF/PF/UM/R, których w linii pozostaje 56 (W Egipcie rozbił się MiG-21, 2013-10-13; Katastrofa MiG-21 w Egipcie, 2012-11-23).

Nowe MiG-i, wraz z 24 francuskimi Dassault Rafale B/C, zastąpią w linii stare Mirage, MiG-21 oraz 57-60 chińskich F-7B/M (eksportowa odmiana Chengu J-7, klon MiG-21). Początkowo spodziewano się, że Egipcjanie wybiorą tańsze samoloty jednosilnikowe (Eksportowe szanse JF-17, 2012-05-29). Niemniej, podobnie jak w przypadku dostaw Rafale (Kilka szczegółów egipskiej transakcji, 2015-03-16), Kair mógł wynegocjować bardzo dobre warunki zakupu, ze względu na chęć utrzymania przez Rosjan linii produkcyjnej MiG-ów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra