Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

DSEI 2015: Słowacja kupiła Carl-Gustaf M4

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 18 września 2015

Saab zdobył pierwsze zamówienie na najnowsze granatniki Carl-Gustaf M4. Uzbrojenie kupiły siły zbrojne Słowacji.

Słowacja będzie pierwszym eksportowym użytkownikiem nowych 84-mm granatników Carl-Gustaf M4 / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Wojska lądowe Słowacji są pierwszym eksportowym nabywcą 84-mm granatników bezodrzutowych Carl-Gustaf M4. Nasi południowi sąsiedzi odbiorą je w 2016. Saab nie podał wartości kontraktu, ani liczby zamówionych granatników. Szwedzi poinformowali za to, że Carl-Gustaf M4 pozyskany został przez dwa inne państwa w celu przeprowadzenia prób i oceny zdolności bojowych.

Granatniki trafią do sformowanego w 2014 batalionu ISTAR, wyposażonego też w 700 karabinków CZ 805 BREN (Słowacja kupuje karabinki CZ805, 2014-12-04). Oddział został stworzony jako bezpośrednie następstwo konfliktu na Ukrainie i ulokowany jest w pobliżu granicy słowacko-ukraińskiej. Do jego zadań należy wywiad i rozpoznanie. Pełne przezbrojenie jednostki w nowe wyposażenie ma zająć do dwóch lat.

Carl-Gustaf M4 został wprowadzony na rynek pod koniec 2014 (Debiut granatnika Carl-Gustaf M4, 2014-09-30). Jego nowa wersja wyróżnia się mniejszą masą (ok. 7 kg), a co za tym idzie zapewnia lepszą mobilność korzystającym z niej żołnierzom. Nowa wersja granatnika przystosowana jest do zamontowania dowolnych optycznych lub optoelektronicznych urządzeń celowniczych, a także wystrzeliwania amunicji programowalnej.

Jestem bardzo dumny z tego, iż Słowacja stanie się pierwszym krajem, którego żołnierze wyposażeni będą w granatnik Carl-Gustaf w wersji M4. Sukces ten świadczy, że opracowane przez nas rozwiązania są wiodące w skali globalnej, powiedział Görgen Johansson, szef Saab Dynamics.

Nowy granatnik miał swoją premierę w Polsce w zeszłym roku, gdzie zdobył wiele pochlebnych opinii. Pozytywne komentarze na jego temat pojawiły się również po tegorocznym MSPO. Mogę powiedzieć, że widzimy duże zainteresowanie systemem, który w jego wcześniejszej wersji wykorzystywany jest przez elitarne formacje Wojska Polskiego, stwierdził Jason Howard, dyrektor Saab w Polsce.

Producent liczy, że Carl-Gustaf M4 wzbudzi zainteresowanie zarówno obecnych, jak i nowych użytkowników. Granatnik mógłby zastąpić bądź uzupełnić działa bezodrzutowe starszych generacji. Można do niego stosować wszystkie 11 dotychczas używanych typów amunicji 84 mm x 246R (Amunicja do granatników dla EDA, 2015-06-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.