Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Umowa na granatniki RGP-40 dla WP

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 15 lutego 2016

Inspektorat Uzbrojenia podpisał dwuletnią umowę na dostawę 200 granatników rewolwerowych dla Wojska Polskiego. RGP-40 dostarczą tarnowskie Zakłady Mechaniczne.

40-mm granatnik rewolwerowy ZMT RGP-40 będzie całkowicie nową kategorią broni strzeleckiej wprowadzonej do uzbrojenia Wojska Polskiego. Do tej pory nieznany jest jeszcze przydział broni na drużynę, nie wiadomo czy trafi ona do wszystkich pododdziałów, czy jedynie drużyn wsparcia / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Zakończyło się postępowanie na dostawy 40-mm granatników rewolwerowych dla polskiej armii. Przetarg na dostawy realizowany był w trybie istotnym dla bezpieczeństwa państwa. Oznacza on zdolność przedsiębiorstwa do wytwarzania go w kraju (Dwóch w granatnikowym przetargu, 2015-10-05). Postępowanie na dostawy broni ogłoszono w maju 2015 (200 granatników rewolwerowych dla WP, 2013-12-04). Jak dowiedział się RAPORT-wto wartość umowy wynosi 8,9 mln zł.

Pierwsza partia 100 półautomatycznych RGP-40 trafi do Wojska Polskiego w październiku 2016, druga będzie odebrana do sierpnia 2017. Jak dowiedział się RAPORT-wto, koszt granatnika wynosi ok. 30 tys. zł. Wraz z modelami bojowymi Zakłady Mechaniczne Tarnów (ZMT) dostarczą też 6 przekrojów tej broni, jak też naboje szkolne. Przed dostawą do wojska, od czerwca 2016 wybrane losowo RGP-40 będą musiały przejść wymagane badania kwalifikacyjne (państwowe) w WITU (po 300 strzałów amunicją 40 mm x 46SR i 40 mm x 51SR). Jest to warunek wypełnienia umowy. 

Jest to pierwsza z podpisanych umów na dostawy granatników rewolwerowych, wyjaśnia RAPORT-wto Tomasz Berezowski, dyrektor handlowy i techniczny ZMT. Broń w pierwszej kolejności, jak nasze moździerze LM-60D, trafi do jednostek lekkich – aeromobilnych i piechoty górskiej. RPG-40 z gamą amunicji odłamkowej i specjalnej ma zastąpić w nich granatniki przeciwpancerne RPG-7, później ich uzbrojenie zostanie uzupełnione o jednorazową broń przeciwpancerną, wyjaśnia Berezowski.

RGP-40 jest indywidualną bronią strzelecką dostosowaną do strzelania amunicji 40 mm x 46SR o niskiej (LV) i 40 mm x 51SR średniej (MV) prędkości wylotowej. Można w nim wykorzystywać pełną gamę nabojów – od wielozadaniowych (przeciwpancerno-odłamkowych) po specjalną – dymną, oświetlającą czy niezabijającą. Użycie amunicji 40 mm LV o prędkości wylotowej rzędu 78 m/s pozwala na osiągnięcie zasięgu 350-400 m. Wykorzystanie nabojów MV, których pociski wystrzeliwane są z prędkości 120 m/s umożliwia zwalczanie celów na odległości 700-800 m (IDEF 2015: ZMT w Turcji i Niemczech, 2015-05-05).

Ręczny granatnik powtarzalny (RGP-40) jest konstrukcją półautomatyczną, zasilaną z bębna nabojowego mającego sześć komór nabojowych. Szybkostrzelność praktyczna broni wynosi 12 strz./min., a żywotność 2000 strzałów. Broń prócz celownika kolimatorowego (w tym celu zastosowany zostanie rumuński IOR OS-40 GL), zgodnie z wymaganiami Wojska Polskiego będzie też wyposażona w zapasowy celownik mechaniczny, mocowany na bocznej szynie.

Prace nad bronią rozpoczęły się w 2007. W trzy lata później wyprodukowano partię próbną RGP-40 wraz z wyposażeniem i przygotowano dokumentację dla produkcji seryjnej. W 2013 Rejonowe Przedstawicielstwo Wojskowe, dokonało odbioru partii wdrożeniowej 5 granatników i potwierdziło spełnienie przez nie założeń taktyczno-technicznych. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.