Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

BRP Gregorio Velasquez w drodze do Filipin

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 13 maja 2016

W najbliższych dniach na Filipinach odbędzie się uroczystość powitania nowego okrętu badawczego BRP Gregorio Velasquez.

Członkowie załogi nowego filipińskiego okrętu badawczego BRP Gregorio Velasquez w dniu oficjalnego przejęcia jednostki od US Navy / Zdjęcie: MSZ Filipin

Pod koniec kwietnia w Naval Base San Diego w Kalifornii odbyła się oficjalna ceremonia przekazania Hukbong Dagat ng Pilipinas (marynarce wojennej Filipin) nowego okrętu badawczego BRP Gregorio Velasquez (AGR 702, ex-amerykańskiego R/V Melville, Nowy filipiński okręt badawczy, 2016-04-29). Transferu dokonano w ramach amerykańskiego programu EDA (Excess Defense Articles). Manila musiała pokryć koszty prac związanych z przywróceniem jednostce pełnej zdatności eksploatacyjnej, a także opłacić jej przejście do kraju.

Kilka dni po ceremonii odbioru BRP Gregorio Velasquez opuścił San Diego i skierował się w stronę Filipin. Jednostka dotarła do Naval Station Pearl Harbor na Hawajach 7 maja. Wczoraj okręt wznowił podróż. W drodze do Filipin BRP Gregorio Velasquez odwiedzi również amerykańskie instalacje wojskowe na Guam.

BRP Gregorio Velasquez, który był eksploatowany przez US Navy od końca lat 1960., będzie służył przede wszystkim do prowadzenia badań geologicznych dna morskiego, które pozwolą Filipinom na zebranie dowodów niezbędnych do poparcia własnych roszczeń terytorialnych wysuwanych względem akwenów Morza Południowochińskiego (ChRL tłumaczy się z prowokacji, 2016-04-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.