Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA potwierdzają gotowość do obrony Filipin

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 28 maja 2015

Sekretarz Obrony USA, Ashton Carter, potwierdził gotowość jego kraju do obrony suwerenności Filipin. Manila odczuwa rosnące zagrożenie ze strony ChRL.

Amerykańsko-filipińskie porozumienie o wspólnej obronie obowiązuje od 1951. USA wielokrotnie w przeszłości deklarowały gotowość do ochrony suwerenności i interesów narodowych Filipin. Manili zależy na zacieśnieniu współpracy wojskowej z Waszyngtonem w obawie przed ekspansywną polityką terytorialną ChRL oraz w związku ze sporami terytorialnymi toczonymi na wodach Morza Południowochińskiego / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Deklaracja padła z ust Cartera podczas jego niedawnej rozmowy ze swoim filipińskim odpowiednikiem, Voltaire Gazminem. Obaj politycy spotkali się na Hawajach. Spotkanie było pierwszym etapem kolejnej ofensywy dyplomatycznej Sekretarza Obrony USA w Azji. Carter uda się następnie do Singapuru i Wietnamu, a na koniec spotka się również z władzami Indii.

Waszyngton zacieśnił w ostatnich latach współpracę wojskową z Manilą, w reakcji na nową politykę regionalną ChRL. Obaj sojusznicy wyrażają obawę przed strategią polityczną Pekinu wobec państw basenu Morza Południowochińskiego. W 2014 USA zawarły z Filipinami specjalne porozumienie, Enhanced Defense Cooperation Agreement (Porozumienie w sprawie baz USA, 2014-04-28), w ramach którego Filipińczycy udostępnili amerykańskim siłom zbrojnym wybrane bazy wojskowe. W ostatnich tygodniach obie strony rozpoczęły negocjacje w sprawie stopniowego zwiększania obecności jednostek US Navy i USAF w tym państwie (Więcej amerykańskich baz na Filipinach, 2015-04-26, Filipiny rozbudowują porty, 2014-03-07).

USA są jednym z najważniejszych dostawców uzbrojenia dla sił zbrojnych Filipin. Manila zakupiła w ostatnich latach m.in. 2 fregaty Gregorio del Pilar, czyli ex amerykańskie Hamiltony, użytkowane wcześniej przez Straż Wybrzeża USA: BRP Gregorio del Pilar (PF 15) (ex USCGC Hamilton) oraz BRP Ramon Alcaraz (PF 16) (ex USCGC Dallas, USA wzywają sojuszników do zbrojeń, 2013-10-30).

Dowództwo filipińskiej marynarki wojennej wciąż rozważa zakup kolejnych Hamiltonów. Alternatywą jest kupno wycofywanych ze służby przez US Navy fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry (Wycofanie USS Taylor, 2015-05-11). USA zdecydowały się w ub.r. na sprzedaż kilku jednostek tego typu Meksykowi oraz Republice Chińskiej (OHP nie dla wszystkich, 2015-01-07). Zainteresowanie okrętami wyraża też Wietnam (USA dozbrajają Wietnam, 2015-03-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.