Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indonezja rozmieszcza Skyshieldy

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 kwietnia 2016

Indonezyjskie wojska lotnicze rozmieszczą baterie systemu obrony powietrznej Oerlikon Skyshield na jednej z wysp archipelagu Natuna, położonego na Morzu Południowochińskim.

Indonezja rozmieści 35-mm zestawy przeciwlotnicze / przeciwrakietowe Oerlikon Skyshield na jednej z wysp archipelagu Natuna / Zdjęcie: Michał Jarocki

Z informacji ministerstwa obrony Indonezji wynika, że dowództwo Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Udara (TNI–AU, wojsk lotniczych Indonezji) podjęło decyzję o wysłaniu 4 pododdziałów korpusu wojsk specjalnych Paskhas (Korps Pasukan Khas) na jedną z wysp wchodzących w skład archipelagu Natuna. Jednostki będą odpowiedzialne za obsługę baterii 35-mm zestawów przeciwlotniczych / przeciwrakietowych Oerlikon Skyshield, dostarczonych Indonezyjczykom przez niemieckie Rheinmetall Defence (Indonezyjskie zlecenie Rheinmetalla, 2014-02-14).

Zestawy Skyshield najprawdopodobniej zostaną rozmieszczone na północy wyspy Pulau Natuna Besar, a także w pobliżu bazy lotniczej Ranai. Ponadto dowództwo TNI-AU miało zwrócić się do ministerstwa obrony z prośbą o wygospodarowanie środków niezbędnych na rozbudowę lotniska w Ranai. Indonezyjczycy zamierzają wznieść tam obiekty zdolne do pomieszczenia 8 samolotów bojowych i eskadry bezzałogowych statków latających. Koszt prac obliczany jest na ok. 91 mln USD (344 mln zł).

Decyzja o rozmieszczeniu zestawów Skyshield na wyspach Natuna, a także rozbudowie lotniska w Ranai jest podyktowana potrzebą zwiększenia obecności wojskowej w tej części kraju. Indonezja jest jednym z państw regionu zaangażowanych w spory terytorialne z ChRL, których przedmiotem są wyspy archipelagów Spratly i Paracelskiego (USA prowokują w Azji, 2016-02-01; Prowokacje na M. Południowochińskim, 2016-01-08). Pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w Azji Południowo-Wschodniej zmusiła Dżakartę do zakupu nowego sprzętu wojskowego, w tym m.in. konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Chang Bogo (Wodowanie indonezyjskiego OP, 2016-03-25), opartych na projekcie niemieckich U209, a także nowych samolotów bojowych (10 Su-35 dla Indonezji, 2016-02-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.