Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

F-22 w misjach CAS

Lotnictwo wojskowe, 15 września 2015

Pentagon ujawnił szczegóły kolejnych misji wykonywanych przez samoloty F-22 w Iraku i Syrii.

Działania przeciwko islamistom są okazją do sprawdzenia F-22 w nowej roli – jako samolotów uderzeniowych / Zdjęcie: US Air Force

Działania bojowe najnowocześniejszych samolotów US Air Force – F-22A Raptor – są ściśle strzeżoną tajemnicą (Raptory już są w Europie , 2015-08-29). Jednak niekiedy Pentagon uchyla rąbka tajemnicy i publikuje informacje na ten temat. Niedawno USAF Central Command ujawniło szczegóły kilku misji przeprowadzonych przez F-22A w ramach zwalczania bojówek islamistów na terenie Iraku i Syrii (Raptory nad Irakiem i Syrią, 2015-07-21).

23 czerwca para Raptorów wykonujących lot nad Syrią otrzymała wezwanie od wysuniętego nawigatora naprowadzania lotnictwa (JTAC), aby wykonać uderzenie na dwa stanowiska artylerii przeciwnika. Centrum operacji połączonych przesłało pilotom pozycje celów za pośrednictwem łączy satelitarnych i bezzałogowych statków latających. Następnie, jak podaje relacja, w ciągu kilku minut, F-22 zrzuciły bomby SDB naprowadzane przy pomocy GPS na cele, znajdujące się w pobliżu własnych jednostek. Obydwa stanowiska artylerii zostały zniszczone.

Kilka tygodni później inna para Raptorów wykonała podobne zadanie. Tym razem celem uderzenia były dwie pozycje islamistów na terenie irackiej prowincji Al-Anbar. Do ich zniszczenia użyto dwóch bomb GBU-32 JDAM.

Wspomniane wyżej misje były pierwszymi zadaniami bezpośredniego wsparcia lotniczego (CAS), jakie wykonały F-22. Samolot ten był konstruowany jako myśliwiec, mający zapewnić dominację w powietrzu. Jednak zaangażowanie sił zbrojnych USA w konflikty asymetryczne i związana z tym zmiana uwarunkowań na polu bitwy spowodowały, że piloci Raptorów rozpoczęli szkolenie w wykonywaniu zadań szturmowych.

– Od 2005 szkolenie pilotów F-22A skupia się na dwóch aspektach: zwalczaniu celów powietrznych i wykonywaniu precyzyjnych uderzeń na silnie bronione cele naziemne – mówi płk J., dowódca ekspedycyjnej eskadry myśliwskiej. – Po 10 latach zdolności Raptora do zwalczania celów naziemnych są jeszcze lepsze, procedury CAS uwzględniają użycie nowych typów uzbrojenia, a środowisko operacyjne jest inne, niż zakładaliśmy w 2005. Przed przebazowaniem [do Azji] spodziewaliśmy się, że możemy wykonywać tutaj misje tego rodzaju. Mimo, że nasze samoloty nie miały wykonywać takich zadań, nie oznacza, że nie możemy przystosować się do obecnych realiów – dodaje płk J.

W tym celu piloci Raptorów przechodzili szkolenie wspólnie z JTAC i opracowywali scenariusze działania, umożliwiające zapoznanie lotników z procedurami i taktyką wykonywania misji bezpośredniego wsparcia lotniczego, a przede wszystkim ich specyficzną terminologią. W treningu brali udział także piloci F-15E Strike Eagle i nawigatorzy naprowadzania lotnictwa US Navy SEAL.

Kolejnym zadaniem wykonywanym przez F-22A nad Irakiem i Syrią jest rozpoznanie i przekazywanie informacji o sytuacji taktycznej do jednostek sojuszniczych (Pierwsza misja bojowa RAAF nad Syrią, 2015-09-14). – Pewne informacje zarejestrowane przez czujniki Raptorów są przesyłane do komórek wywiadowczych. Jest to cenne uzupełnienie danych, jakimi dysponują lotnicze stanowiska dowodzenia i kierowania – podkreśla płk J.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.