Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze Panthery dla Indonezji

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 24 listopada 2016

Airbus Helicopters dostarczył Indonezji pierwsze 3 śmigłowce ZOP AS565 MBe Panther.

Jeden z trzech AS565 MBe Panther, przekazanych marynarce wojennej Indonezji / Zdjęcie: Eric Raz, Airbus Helicopters

Wczoraj w zakładach w Marignane miała miejsce uroczysta dostawa 3 pierwszych, z 11 śmigłowców AS565 MBe Panther, zamówionych przez rząd Indonezji. W ceremonii udział wzięli przedstawiciele Airbus Helicopters, Ministerstwa Obrony Indonezji i Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Laut (TNI–AL, marynarki wojennej Indonezji).

Rząd w Dżakarcie zawarł umowę z europejskim koncernem pod koniec 2014. Dostawa pozostałych śmigłowców zostanie realizowana do 2018. Zgodnie z treścią porozumienia Airbus Helicopters dostarczy śmigłowce AS565 MBe do zakładów PT Dirgantara Indonesia, które zajmą się ich ponownym montażem i wyposażeniem. Prace będą obejmować m.in. zabudowanie sonaru zanurzeniowego HELRAS i wyrzutni torped. 

AS565 MBe jest napędzany 2 silnikami Safran Arriel 2N, które polepszają jego osiągi w warunkach hot-and-high (w wysokiej temperaturze otoczenia i na dużej wysokości) i umożliwiają rozwinięcie maksymalnej prędkości 306 km/h. Zasięg śmigłowca to 780 km. Nowe wiropłaty TNI–AL wejdą w skład eskadry ZOP, Skuadron Udara 100.  Miejscem jej stacjonowania będzie baza Juanda w Surabaya na wyspie Jawa (Indonezja odtwarza eskadrę ZOP, 2015-06-22).

Wiropłaty będą przystosowane do operowania zarówno z baz lądowych, jak i pokładów fregat rakietowych proj. Sigma 10514 i korwet rakietowych typu Bung Tomo. Jednym z głównych zadań indonezyjskich Pantherów będą patrole nad wodami cieśnin Malakka i Sundajskiej, którymi idą statki przewożące m. in. ropę naftową.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.