Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejny chętny na HMS Ocean

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 17 listopada 2017

Turcja dołączyła do grona państw zainteresowanych pozyskaniem brytyjskiego śmigłowcowca HMS Ocean.

Sprzedaż HMS Ocean państwu trzeciemu pozwoliłaby Royal Navy uniknąć kosztów zezłomowania okrętu. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii wciąż żywa jest dyskusja o innych sposobach zagospodarowania okrętu flagowego królewskiej floty. Niemałą popularnością ma cieszyć się pomysł przekształcenia śmigłowcowca w pływające muzeum / Zdjecie: MO Wielkiej Brytanii

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że rząd Turcji wyraził zainteresowanie możliwością odkupienia śmigłowcowca HMS Ocean (L12) od Royal Navy po tym, gdy zostanie on wycofany ze służby. Transakcja taka byłaby możliwa, gdyby Londynowi nie udało się zrealizować innych planów związanych ze sprzedażą okrętu flagowego królewskiej floty.

Jak wiadomo od kilku miesięcy trwają rozmowy na temat sprzedaży HMS Ocean Marinha do Brasil (marynarce wojennej Brazylii, Rozmowy o sprzedaży HMS Ocean, 2017-08-11). Wartość ewentualnej transakcji szacuje się na ok. 80 mln GBP (ok. 381 mln zł).

Resort obrony Wielkiej Brytanii zapowiedział już, że HMS Ocean zostanie wycofany ze służby w 2018, po dwudziestu latach w linii. Jego miejsce jako okrętu flagowego Royal Navy ma zająć HMS Queen Elizabeth (R08), pierwszy z lotniskowców typu Queen Elizabeth (HMS Queen Elizabeth rozpocznie służbę w grudniu, 2017-11-17). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.