Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Londyn potwierdza sprzedaż HMS Ocean

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 20 lutego 2018

Rząd w Londynie wydał ostateczną zgodę na sprzedaż śmigłowcowca HMS Ocean marynarce wojennej Brazylii.

HMS Ocean zostanie sprzedany Brazylii za 84 mln GBP. Okręt ma trafić do nowego użytkownika w czerwcu / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Dotychczasowy okręt flagowy Royal Navy ma zostać sprzedany Brazylii za 84 mln GBP (ok. 392 mln zł). Marinha do Brasil (marynarka wojenna Brazylii) ma odebrać okręt w czerwcu (HMS Ocean ostatni raz w Portsmouth, 2018-02-06). Do tego czasu jednostka przejdzie niezbędne prace stoczniowe, które dostosują ją do wymogów technicznych przyszłego użytkownika.

Okręt przejdzie remont i niezbędne naprawy. Otrzyma też nowe wyposażenie pokładowe, które zapewni jego interoperacyjność z pozostałymi jednostkami Marinha do Brasil. Prace stoczniowe zlecone zostaną brytyjskim przedsiębiorstwom, w tym m.in. BAE Systems i Babcock. Ich koszt pokryje nabywca okrętu.

W marcu HMS Ocean (L12) zostanie wycofany ze służby w Royal Navy. Okręt spędził pod brytyjską banderą 20 lat. W grudniu ub.r. HMS Ocean powrócił do portu macierzystego HMNB (Her Majesty's Naval Base) Devonport z ostatniej misji bojowej (Powrót HMS Ocean, 2017-12-20). Przez kilka miesięcy jednostka wypełniała zadania sojusznicze, stojąc na czele 2 Grupy Stałego Zespołu Okrętów NATO (SNMG2). We wrześniu okręt skierowano w rejon Karaibów, gdzie przez kilka tygodni jego załoga niosła pomoc ofiarom huraganów i innych klęsk żywiołowych (HMS Ocean na Karaibach, 2017-09-26). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.