Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa misja HMS Ocean

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 30 sierpnia 2017

Brytyjski śmigłowcowiec HMS Ocean rozpoczął nową misję bojową na Morzu Śródziemnym.

HMS Ocean opuszcza HMNB Devonport, rozpoczynając jedną z ostatnich misji bojowych w historii służby w Royal Navy / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

HMS Ocean (L12) opuścił wczoraj port macierzysty HMNB (Her Majesty's Naval Base) Devonport na południu kraju i skierował się na Morze Śródziemne. Po dotarciu w rejon działań operacyjnych jednostka przejmie zadania okrętu flagowego 2 Grupy Stałego Zespołu Okrętów NATO (SNMG2) i zastąpi w tej roli brytyjski niszczyciel rakietowy HMS Duncan (D37), typ 45 (Powrót brytyjskich okrętów, 2016-12-15).

Misja HMS Ocean potrwa do końca br. i będzie jedną z ostatnich w historii służby okrętu pod brytyjską banderą. Zgodnie z planem śmigłowcowiec zostanie wycofany z linii w 2018. Jego dalszy los wciąż pozostaje nieznany. W ostatnich miesiącach pojawiały się informacje sugerujące o zainteresowaniu niektórych państw odkupieniem okrętu. Jak wiadomo chęć zakupu jednostki wyrażają władze Brazylii (Rozmowy o sprzedaży HMS Ocean, 2017-08-11).

Warto przypomnieć, że w ub.r. w składzie SNMG2 funkcjonowała polska fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko (273), typu Oliver Hazard Perry (Powrót polskich okrętów , 2016-09-17). Przez dwa miesiące okręt prowadził działania operacyjne na Morzu Śródziemnym, wspierając wspólnotę międzynarodową w walce z napływem nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu do Europy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.