Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ateny i Waszyngton zacieśniają relacje

Strategia i polityka, 25 kwietnia 2019

Stany Zjednoczone Ameryki i Grecja badają elastyczne możliwości dalszego zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Grecji, a także zintensyfikowania wspólnych działań wojskowych, donosi ateński dziennik Kathimerini.

Baza morska Souda Bay na Krecie jest największą instalacją US Navy i NATO we wschodniej części Morza Śródziemnego / Zdjęcie: US Navy

W artykule podkreślono, że toczące się dyskusje między Waszyngtonem a Atenami koncentrują się na wykorzystaniu przez Amerykanów bazy lotniczej Polemiki Aeroporia (wojsk lotniczych Grecji) Larrisa, położonej ok. 25 km od wybrzeża Morza Egejskiego. Od maja 2018 operują z niej 2 bezzałogowe statki latające MQ-9 Reaper ze składu US Air Force (wojsk lotniczych USA), wykonujące misje rozpoznawcze. Pentagon twierdzi, że jest to tymczasowe rozmieszczenie, na czas napraw bazy MQ-9 w Afryce. Jednak szczegóły misji wykonywanych przez te bezzałogowce nigdy nie zostały opublikowane.

MQ-9 mają stacjonować w Larissie do sierpnia. Według Kathimerini obecnie omawiane dwie opcje dalszego użycia tej bazy przez Amerykanów – pod uwagę brane jest albo rozmieszczenie tam tankowców KC-135 Stratotanker, albo, mniej prawdopodobne, zastąpienie Reaperów innymi bsl – RQ-4 Global Hawk.

Współpraca wojskowa między USA i Grecją, oprócz znacznego zintensyfikowania w ramach różnych ćwiczeń wojskowych i zapewnienia wsparcia logistycznego dla okrętów US Navy w greckich portach, może też mieć postać użyczenia bazy Elliniki Aeroporia Stratou (EAS, lotnictwa wojsk lądowych Grecji) w Stefanovikeio oraz portów w Aleksandropolis i Salonikach, które mogą służyć do uzupełniania paliwa podczas lotów do Europy Wschodniej.

Wcześniejsze doniesienia medialne mówiły, że Aleksandropolis jest również przedmiotem zainteresowania USA jako potencjalna lokalizacja składu 50 bomb nuklearnych B61, przechowywanych obecnie w bazie lotniczej Incirlik w Turcji. W ramach uzgodnień dotyczących rozmieszczenia broni nuklearnej NATO 150 bomb B61 ma być zmagazynowanych w Belgii, Niemczech, Włoszech, Holandii i Turcji.

Obecność wojsk USA nie jest niczym nowym dla Greków. Baza morska Souda Bay na Krecie, druga co do wielkości instalacja Polemikó Naftikó (marynarki wojennej Grecji), jest również największą bazą morską US Navy i NATO we wschodniej części Morza Śródziemnego. Siły zbroje Grecji używają wielu typów uzbrojenia wyprodukowanych przez Amerykanów, a w planach mają zakup kolejnych partii nowoczesnego sprzętu wojskowego (Grecja zainteresowana F-35A, 2019-04-17, Pierwszy grecki OH-58D, 2019-04-16).

Stale zacieśniania współpraca wojskowa między Waszyngtonem a Atenami jest odzwierciedleniem strategicznego dialogu USA-Grecja, który zainicjowano w grudniu 2018, sygnalizując pogłębienie stosunków dwustronnych między tymi krajami, z naciskiem na podkreślenie roli i znaczenia Grecji jako filaru stabilności w regionie. Nowa faza relacji wojskowych między USA i Grecją nie może być jednak postrzegana w oderwaniu od szerszych wydarzeń geopolitycznych na Bałkanach i Morzu Śródziemnym, które sprawiają, że  Grecja jest kluczowym sojusznikiem USA i stawiają Ateny w centrum planowania strategicznego Waszyngtonu (Kryzys w greckim rządzie , 2019-01-14).

Na podstawie informacji Igora Božinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.