Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kontrakt na moduły APKWS II

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 30 września 2019

Amerykański Departament Obrony przyznał BAE Systems kontrakt o wartości 2,7 mld USD na produkcję modułów naprowadzania APKWS II. Zamówienie ma zostać zrealizowane do grudnia 2025.

Szacuje się, że najnowsze zamówienie dotyczy nawet 119 tys. modułów APKWS II / Ilustracja: BAE Systems

Kontrakt dotyczy zakupu modułów naprowadzania do 70-mm niekierowanych pocisków rakietowych rodziny Hydra. Dzięki modyfikacji pociski te stają się relatywnie tanią bronią precyzyjną naprowadzaną laserowo.

Zestaw kierujący WGU-59/B zamontowany jest między głowicą bojową i silnikiem pocisku Hydra i składa się z czterech stateczników z klapolotkami i czujników optycznych zamontowanych na ich krawędziach natarcia. Każdy z czujników optycznych połączony jest światłowodem z układem półaktywnego samonaprowadzania laserowego (DASALS).

APKWS, którego masa to 14,5 kg, ma głowice burzące Mk. 151 i Mk. 152 o masie tylko 4,2 kg, co minimalizuje ryzyko strat pobocznych oddziałów i obiektów znajdujących się bardzo blisko celów. Pocisk jest też zdolny do zwalczania celów ruchomych, dzięki klapolotkom umożliwiającym korygowanie toru lotu po odpaleniu. Zasięg pocisku odpalanego ze śmigłowca wynosi 5 km. Jak informuje producent, pociski wykazały się 93-% skutecznością podczas użycia bojowego.

Szacuje się, że zamówienie dotyczy nawet 119 tys. modułów w ramach serii produkcyjnych 8-11, które trafią do armii USA i do odbiorców zagranicznych, którzy zamówili APKWS II w ramach procedury FMS. Departament Obrony będzie pośredniczył w sprzedaży pocisków  do Iraku, Libanu, Holandii, Jordanii, Afganistanu, Wielkiej Brytanii, Tunezji, Filipin i Australii (Ponad 7000 APKWS dla US Navy, 2018-05-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.