Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polski przemysł lotniczo-zbrojeniowy w 2008

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 22 czerwca 2009

Większość polskich przedsiębiorstw lotniczo-zbrojeniowych osiągnęła w 2008 niezłe wyniki. Znaczne straty przyniosły wytwórnie sprzedane inwestorom zagranicznym.

Największy przyrost sprzedaży i zysk netto osiągnęło Przemysłowe Centrum Optyki. Spółka, produkująca nowoczesne systemy optoelektroniczne, wykorzystała koniunkturę związaną z realizacją misji zagranicznych przez polską armię (Kontrakt PCO z MON na ponad 100 mln zł).

Dobre wyniki osiągnęły też inne przedsiębiorstwa technologiczne, w tym warszawskie CNPEP Radwar i gdyński Radmor oraz ożarowska WB Electronics. Nieco gorzej wypadły w 2008 przedsiębiorstwa produkujące wyposażenie pomocnicze, w tym PSO Maskpol, czy AZPB Andropol i Lubawa. Widoczny kryzys przeżywa branża amunicyjna i materiałów wybuchowych, znacznie spadła sprzedaż ZM Mesko, czy ZCh Nitro-Chem. Fatalny był rok 2008 dla PZL Wola i PIT, które przyniosły po kilkanaście milionów złotych strat. Pierwsza z tych spółek znalazła się na krawędzi bankructwa.

Dobrze radziły sobie wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne (ich wyniki nie zostały ujęte w tabeli, jako objęte przez MON tajemnicą...). Odwrotnie niż wytwórnie sprzedane w ostatnich latach inwestorom zagranicznym, w tym WSK PZL Rzeszów, EADS PZL Warszawa-Okęcie, czy nie uwzględnione w tabeli PZL w Mielcu i Pratt & Whitney Kalisz. Szczególnie poważny kryzys przechodzi WSK PZL Rzeszów, która już w 2008 rozpoczęła zwolnienia pracowników na poważną skalę (Wadliwe podzespoły z WSK Rzeszów, Kolejne zwolnienia w WSK Rzeszów).

Po bezprecedensowym załamaniu finansów MON pod koniec 2008 i przeznaczeniu części pozostałych w resorcie środków na zakupy zagraniczne (NDR z NSM zamówiony, MON finansuje amerykańską spółkę) rok 2009 może być dla branży lotniczo-obronnej najgorszym od kilkunastu lat. Kilka lat braku poważniejszych kontraktów eksportowych pogarsza sytuację. Do listy sprzedanych przedsiębiorstw ma w 2009 dołączyć WSK PZL Świdnik (ARP woli gotówkę), co spowoduje likwidację całej polskiej branży produkcji lotniczej. Po zakończeniu realizacji kontraktu malezyjskiego i braku nowych poważnych zamówień poważne kłopoty w drugiej połowie roku mogą mieć ZM Bumar Łabędy (4 tysiące pracowników zbrojeniówki do zwolnienia).

Pełna analiza sytuacji w polskim przemyśle lotniczo-zbrojeniowym w jednym z najbliższych numerów RAPORT-wto


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.