Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francja zamawia kolejne H225M

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 16 kwietnia 2021

Francuska minister sił zbrojnych Florence Parly poinformowała, że agencja ds. zakupów wojskowych (Direction Générale de l’Armement, DGA) podpisała kontrakty na zakup ośmiu kolejnych śmigłowców Airbus Helicopters H225M Caracal i drugiego prototypu bezzałogowego wiropłata VSR700.

Dostawy zamówionych obecnie H225M mają rozpocząć się w 2024 / Zdjęcie: Bartosz Głowacki  

Zamówienie jest częścią planu Stimulus mającego na celu wsparcie krajowego przemysłu lotniczego, ogłoszonego przez rząd w Paryżu w 2020, który obejmuje także dwa śmigłowce H145 dla Sécurité Civile i 10 H160 dla żandarmerii.

Podpisane kontrakty przyniosą korzyści także innym francuskim przedsiębiorstwom sektora lotniczego, takim jak Safran Helicopters produkujący silniki Makila 2A do H225M, Safran Power Units wytwarzający pomocnicze zespoły napędowe Saphir 20, Safran Electronic Defense dostarczający system optoelektroniczny Euroflir 410M NG i system nawigacji bezwładnościowej Sigma oraz Thalesowi – producentowi radiostacji VUHF TRA6034 i transponderów IFF TSC4000. Wsparcie francuskiego rządu pomoże Airbus Helicopters i jego dostawcom utrzymać 960 miejsc pracy w ciągu najbliższych trzech lat (Ratowanie francuskiego przemysłu lotniczego , 2020-06-10).

Nowe H225M mają wejść w skład bazy l’Armée de l’Air et de l’Espace (wojsk lotniczych i kosmicznych) BA120 Commandant Marzac znajdującej się w Cazaux w południowo-zachodniej Francji. Dostawy pierwszych z nich mają rozpocząć się w 2024 i umożliwić długo oczekiwaną wymianę śmigłowców Puma. Caracale będą używane do zadań ratownictwa bojowego, ewakuacji medycznej, wsparcia ludności w sytuacjach kryzysowych i szkolenia taktycznego. Wiropłaty zostaną rozmieszczone w całym kraju i będą wspierać działania francuskich żołnierzy za granicą.

Bezzałogowiec VSR700, zaprojektowany do współdziałania z innymi statkami powietrznymi bazowania pokładowego, powstaje w ramach programu SDAM (Système de drone aérien de la Marine) dla francuskiej Marine nationale (marynarki wojennej, Lądowanie VSR700 na ruchomej platformie, 2020-12-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.