Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dania chce kupić Caesary

20 września 2012

Francuskie media informują, powołując się na źródła rządowe, że duńska armia rozpoczęła negocjacje z grupą Nexter na temat zakupu 18 samochodowych 155-mm armatohaubic Caesar.

Żołnierze francuskiego kontyngentu w Afganistanie w czasie ćwiczeń obsługi haubic Caesar w pobliżu bazy lotniczej Bagram / Zdjęcie: US Army

Kopenhaga miałaby być zainteresowana jak najszybszym zakupem armatohaubic na podwoziu kołowym oraz ich wprowadzeniem do służby. Póki co nieznane pozostają jeszcze szczegóły dotyczące terminu realizacji potencjalnego kontraktu, ani też jego ostatecznej wartości. Uważa się jednak, że koszt zakupu dział wraz z wyposażeniem dodatkowym oraz najprawdopodobniej pakietem szkoleniowym i wsparcia technicznego, mógłby wynieść około 90 mln EUR. Cena jednostkowa Caesara wynosi około 5,5 mln EUR.

Jeżeli dojdzie ostatecznie do zakupu przez Kopenhagę francuskich armatohaubic, duńskie wojska lądowe będą trzecim zagranicznym odbiorcą Nextera. W przeszłości 6 dział nabyła Tajlandia, a 80 Arabia Saudyjska (Dostawy seryjnych Caesarów, 2008-07-24). Kupno Caesarów rozważa też część państw azjatyckich, w tym m.in. Indonezja. Armatohaubice są też wykorzystywane przez francuskie wojska lądowe, które zamówiły 77 Caesarów (Cezary i Tygrysy są gotowe, 2009-08-21).

Plany zakupu francuskich Ceasarów dowodzić mogą zmiany polityki zbrojeniowej Kopenhagi. Jeszcze kilka lat temu duńska armia informowała o rezygnacji z wykorzystywania części ciężkiego sprzętu, w tym czołgów podstawowych Leopard 2A5 i dział samobieżnych M109A3 na rzecz wzmocnienia kontyngentu w Afganistanie (Dania wybiera misje zagraniczne, 2009-09-21).

Informacje przekazywane przez francuskie media, jeżeli zostaną oficjalnie potwierdzone, mogłyby więc wskazywać na chęć powrotu Danii do wykorzystywania ciężkiego sprzętu. Z drugiej strony należy pamiętać, że Caesary mogą też być używane w ramach operacji innych niż wojna, jak misja ISAF, czego dowiodło ich użycie w Afganistanie (Bojowe wykorzystanie Caesarów, 2009-10-16).

Do pewnego stopnia także w kontekście misji zagranicznych można interpretować plany Duńczyków dotyczące zakupu nowych transporterów opancerzonych dla wojsk lądowych, które mają zastąpić wykorzystywane obecnie PMV M113 (Dania chce kupić transportery, 2012-08-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.