Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dwa miliony godzin Predatora

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 września 2012

GA‑ASI poinformował, że produkowane przez nie bezzałogowce rodziny Predator/Grey Eagle wylatały już 2 mln godzin w czasie realizowania działań operacyjnych.

MQ-9 Reaper / Zdjęcie: USAF

Informacja została podana do wiadomości publicznej przez General Atomics Aeronautical Systems Inc. (GA-ASI) przed kilkoma dniami. Według wyliczeń przekroczenie granicy 2 mln godzin miało miejsce 9 września 2012. Producent przyznaje jednak, że nie wiadomo, która z jego maszyn dokonała tego znaczącego marketingowo wyczynu. Tego dnia bowiem w powietrzu znajdowało się łącznie 50 bsl GA‑ASI: 24 MQ-1 Predator (Ostatni Predator dla USAF, 2011-03-07), 15 MQ-9 Reaper (Predator B), 6 MQ-1C Grey Eagle (Dwa miliony godzin Predatora, 2012-09-28) oraz 5 bsl Sky Warrior (Sky Warrior A w Bagram, 2007-11-02).

Jak przyznaje GA‑ASI w ostatnich latach można było odnotować gwałtowny skok wykorzystania produkowanych przez nie bezzałogowców. O ile pierwsze 500 tys. godzin zostało wylatanych operacyjnie w latach 1992-2008, o tyle już w 2009-2010 liczba ta wyniosła 1 mln.

Obecnie maszyny rodziny Predator/Grey Eagle spędzają w powietrzu średnio 45 tys. godzin miesięcznie. Nic więc dziwnego, że oferowane przez GA‑ASI bezzałogowce znalazły tak szerokie grono odbiorców. Maszyny wykorzystywane są, m.in. przez wojska lądowe (Gray Eagle nad Irakiem, 2010-11-30), wojska lotnicze oraz marynarkę wojenną USA oraz Departament Bezpieczeństwa Krajowego DHS (Department of Homeland Security) i NASA, a także wojska lotnicze Włoch (Reapery dla Europy, 2008-08-05) i Wielkiej Brytanii (Reapery dla W. Brytanii, 2008-01-07).

Oferowane przez GA‑ASI bezzałogowce wykorzystywane są do różnego rodzaju działań operacyjnych, od obserwacji pola walki i wspierania własnych oddziałów, przez pomoc w uszczelnianiu granic państwowych i zwalczaniu zjawiska nielegalnej imigracji, aż po asystowanie przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.

Co istotne, GA‑ASI nie poprzestaje tylko na produkcji dotychczas oferowanych modeli i nieustannie prowadzi prace rozwojowe nad nowymi (Pierwszy lot Predatora C, 2009-04-21) lub też zmodernizowanymi wersjami wykorzystywanych już maszyn (Reaper Block 5 oblatany, 2012-09-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra