Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tysięczny Aster

Przemysł zbrojeniowy, 11 grudnia 2012

Przedstawiciele MBDA poinformowali, że pod koniec listopada zakłady w Selles-Saint-Denis opuścił tysięczny pocisk przeciwlotniczy i przeciwrakietowy rodziny Aster. Są one oferowane m.in. Polsce.

Jedno ze stanowisk montażowych linii produkcyjnej w Selles-Saint-Denis / Zdjęcie: MBDA

Prace nad pociskami rodziny Aster rozpoczęto w latach 1980., kiedy Francja i Włochy zdecydowały się na wspólny rozwój systemów przeciwlotniczych bliskiego oraz średniego zasięgu, przeznaczonych dla okrętów wojennych i wojsk lądowych. W tym celu w 1989 zawiązano spółkę Eurosam. Tworzące ją podmioty wchodzą obecnie w skład francuskiej i włoskiej części MBDA oraz francuskiego Thalesa. Realizację programu nadzoruje unijna agencja OCCAR.

Projektanci zdecydowali się na dwuczłonowy układ pocisków. Drugi z nich, wraz z głowicą bojową, dzięki stosunkowo małym rozmiarom i masie ok. 100 kg może manewrować z przeciążeniami nawet do 60g. Przechwycenie celu w ostatniej fazie lotu zapewnia pokładowy radiolokator. Ten element pocisku jest wspólny dla obu wersji.

Aster 15 – jako oręż bliskiego zasięgu – otrzymał mniejszy stopień marszowy, co przekłada się na zasięg rzędu 30 km i prędkość ok. Ma3. Z tego powodu został dedykowany do obrony celów punktowych (obecnie wyłącznie okrętów wojennych). Aster 30 ma natomiast zasięg ponad 100 km, pułap 30 km i większą prędkość (Ma4,5), co predysponuje go do obrony większych obszarów, także przeciwko pociskom balistycznym. Jest wykorzystywany przez marynarkę wojenną oraz wojska lądowe.

Produkcja pocisków Aster rozpoczęła się w 2006, w tempie 5 na miesiąc. Dwa lata później, kiedy uruchomiono produkcję wielkoseryjną, ilość montowanych pocisków wzrosła 3-krotnie, a od 2011 osiągnęła docelową liczbą ponad 20 egz. na miesiąc.

Pociski Aster 30 są oferowane przez MBDA jako najwyższe piętro Tarczy Polski, dla zestawów średniego zasięgu, które otrzymały już kryptonim Wisła (O Tarczy Polski w Senacie RP, 2012-11-08). Koncern oferuje wstępnie przeniesienie montażu pocisków do naszego kraju.

Do tej pory, oprócz Francji i Włoch, pociski rodziny Aster trafiły do Wielkiej Brytanii i Singapuru. Przedstawiciele MBDA ujawnili, że zrealizowali dostawy także do przynajmniej jednego odbiorcy na Bliskim Wschodzie. Kolejni dwaj, także z tego regionu, złożyli niedawno zamówienia. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra