Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rafale dla ZEA coraz realniejsze

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 18 lutego 2013

Według Paryża, negocjacje w sprawie sprzedaży ZEA myśliwców Rafale idą w dobrym kierunku. Ich finalizacji można spodziewać się w latach 2015-2016.

Zdjęcie: MO Francji

Temat sprzedaży ZEA 60 myśliwców Rafale ciągnie się od 2009 (Rafale dla ZEA , 2009-06-21). Momentem krytycznym był 2011 (Dassault stracił ZEA?, 2011-11-17), kiedy Abu Zabi wyraziło rozczarowanie ofertą Dassault Aviation, którą uznało za zbyt wygórowaną cenowo. Szejkowie zagrozili nawet rozpoczęciem rozmów z Brytyjczykami, zmierzających do zakupu oferowanych przez Londyn Eurofighterów.

Nową jakość w rozmowach z ZEA miała przynieść styczniowa wizyta prezydenta Francois Hollande w tym państwie (Hollande pomoże w sprawie Rafale?, 2013-01-10). Nie zaowocowała ona co prawda ostatecznym rozstrzygnięciem, ale umożliwiła wznowienie dwustronnych rozmów. O ich pozytywnym przebiegu informował wczoraj Christian Mons-Catoni, przewodniczący francuskiej komisji przemysłu zbrojeniowego (CIDEF), w trakcie trwających w ZEA targów IDEX 2013.

Stanowisko Mons-Catoniego potwierdza wcześniejsze deklaracje ministra obrony Francji, Jean-Yves Le Driana czy Erica Trappiera, dyrektora wykonawczego Dassault Aviation. Zdaniem Francuzów do zawarcia ostatecznego porozumienia mogłoby dojść w latach 2015-2016, z terminarzem dostaw zaplanowanym na 2017-2018. Według prezydenta Hollande, obydwie strony są pewne co do potencjału oferowanych maszyn, a różnica zdań dotyczy jedynie wartość potencjalnego kontraktu.

Francuzi mają nieco podobny problem w Indiach. Mimo, że tamtejsze władze wybrały Dassault jako dostawcę 126 myśliwców ponad rok temu, nie udało się podpisać finalnej umowy. By przyspieszyć negocjacje, musiał interweniować prezydent (Hollande wspiera Dassault, 2013-02-14). Indyjsko-francuski pat chcieliby wykorzystać Brytyjczycy. Premier David Cameron zapowiedział, że w trakcie rozpoczynającej się dzisiaj, trzydniowej wizyty w New Delhi, poruszy temat możliwej sprzedaży myśliwców Eurofighter, jako alternatywy dla Rafale.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra