Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rafale dla ZEA coraz realniejsze

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 18 lutego 2013

Według Paryża, negocjacje w sprawie sprzedaży ZEA myśliwców Rafale idą w dobrym kierunku. Ich finalizacji można spodziewać się w latach 2015-2016.

Zdjęcie: MO Francji

Temat sprzedaży ZEA 60 myśliwców Rafale ciągnie się od 2009 (Rafale dla ZEA , 2009-06-21). Momentem krytycznym był 2011 (Dassault stracił ZEA?, 2011-11-17), kiedy Abu Zabi wyraziło rozczarowanie ofertą Dassault Aviation, którą uznało za zbyt wygórowaną cenowo. Szejkowie zagrozili nawet rozpoczęciem rozmów z Brytyjczykami, zmierzających do zakupu oferowanych przez Londyn Eurofighterów.

Nową jakość w rozmowach z ZEA miała przynieść styczniowa wizyta prezydenta Francois Hollande w tym państwie (Hollande pomoże w sprawie Rafale?, 2013-01-10). Nie zaowocowała ona co prawda ostatecznym rozstrzygnięciem, ale umożliwiła wznowienie dwustronnych rozmów. O ich pozytywnym przebiegu informował wczoraj Christian Mons-Catoni, przewodniczący francuskiej komisji przemysłu zbrojeniowego (CIDEF), w trakcie trwających w ZEA targów IDEX 2013.

Stanowisko Mons-Catoniego potwierdza wcześniejsze deklaracje ministra obrony Francji, Jean-Yves Le Driana czy Erica Trappiera, dyrektora wykonawczego Dassault Aviation. Zdaniem Francuzów do zawarcia ostatecznego porozumienia mogłoby dojść w latach 2015-2016, z terminarzem dostaw zaplanowanym na 2017-2018. Według prezydenta Hollande, obydwie strony są pewne co do potencjału oferowanych maszyn, a różnica zdań dotyczy jedynie wartość potencjalnego kontraktu.

Francuzi mają nieco podobny problem w Indiach. Mimo, że tamtejsze władze wybrały Dassault jako dostawcę 126 myśliwców ponad rok temu, nie udało się podpisać finalnej umowy. By przyspieszyć negocjacje, musiał interweniować prezydent (Hollande wspiera Dassault, 2013-02-14). Indyjsko-francuski pat chcieliby wykorzystać Brytyjczycy. Premier David Cameron zapowiedział, że w trakcie rozpoczynającej się dzisiaj, trzydniowej wizyty w New Delhi, poruszy temat możliwej sprzedaży myśliwców Eurofighter, jako alternatywy dla Rafale.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.