Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oficjalnie o zakupie 70 śmigłowców

Lotnictwo wojskowe, 21 lutego 2013

Inspektorat Uzbrojenia MON (IU) poinformował o korekcie warunków przetargu na śmigłowce dla SZ RP. Polega ona na zwiększeniu liczby zamawianych maszyn z 26 do 70 egz.

Informacje przekazane przez IU nie wnoszą zbyt wiele od tego, co już od września 2012 jest wiadome. Szkoda, że resort obrony nie ujawnił np. zarysu wymogów taktyczno-technicznych. Choć szczegółowa specyfikacja powstanie w oparciu o negocjacje z oferentami, trudno w przypadku braku tak podstawowych informacji mówić o przejrzystości przetargu, który ma doprowadzić do zastąpienia obecnie eksploatowanych śmigłowców, w tym przedstawionego Mi-17 / Zdjęcie: PKW Afganistan

Oświadczenie IU o zwiększeniu do 70 liczby zamawianych śmigłowców jest potwierdzeniem deklaracji premiera Donalda Tuska z września 2012 (70 śmigłowców dla WP, 2012-09-26). Prezes Rady Ministrów oświadczył wtedy jesteśmy zdecydowani, aby program śmigłowcowy przyspieszyć i zwiększyć tak, aby od razu zdecydować o zakupie 70 śmigłowców dla polskiej armii. Premier dodał, że spodziewa się pierwszych dostaw już w 2014. Wcześniej, 29 marca 2012 IU ogłosił rozpoczęcie postępowania na pozyskanie 26 śmigłowców (Ruszył zakup śmigłowców dla MON, 2012-03-29). Wtedy zakładano, że pierwsze dostawy nastąpią w 2015.

Minister obrony narodowej, Tomasz Siemoniak zakończył proces decyzyjny w tej sprawie, akceptując w bieżącym tygodniu wniosek Rady Uzbrojenia o zwiększeniu liczby zamawianych wiropłatów z 26 do 70 (Śmigłowce i AJT coraz bliżej, 2013-02-19).

Konsekwencją było przedwczorajsze oświadczenie Inspektoratu, w którym zawarto formalny wymóg zakupu 70 śmigłowców opartych o wspólną platformę bazową. Dotyczy to maszyn w czterech specjalistycznych odmianach: 48 wielozadaniowych dla wojsk lądowych, 10 poszukiwawczo-ratowniczych dla wojsk lotniczych i 12 dla Marynarki Wojennej – w tym 6 do zwalczania okrętów podwodnych oraz 6 dla ratownictwa morskiego.

Warto przy tej okazji przypomnieć etapy, według których przetarg ma być przeprowadzony: weryfikacja spełnienia wymagań przez wykonawców; pobranie warunków przetargu; złożenie zgłoszeń do udziału w negocjacjach technicznych wraz z niezbędnymi dokumentami i oświadczeniami; negocjacje techniczne; złożenie oferty ostatecznej; przeprowadzenie testów oferowanych śmigłowców; aukcja elektroniczna lub negocjacje z jednym wykonawcą i – ostatecznie – wybór oferty.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.