Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Egipt uderza w ekstremistów

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 10 lutego 2014

W wyniku wczorajszego nalotu wojsk lotniczych Egiptu na pozycje ekstremistów na Półwyspie Synaj, śmierć poniosło 16 osób.

Zdjęcie: VOA

Nalot był kolejną odsłoną zapoczątkowanej przed kilkoma miesiącami ofensywy egipskich sił zbrojnych, wymierzonej w coraz aktywniejszych i brutalniejszych w swym działaniu ekstremistów z Półwyspu Synaj (Ruszyła ofensywa na Synaju, 2013-07-29, Egipt traci żołnierzy na Synaju, 2013-11-20). Stanowił też odpowiedź na atak na siedzibę policji w Kairze, do którego doszło pod koniec stycznia (Zamach w Kairze, 2014-01-24), a także zestrzelenie śmigłowca wojsk lądowych (5 żołnierzy zginęło w egipskim śmigłowcu, 2014-01-25).

W oficjalnym komunikacie prasowym resort obrony w Kairze poinformował, że niedzielny nalot wymierzony był w bojowników afiliowanych przy Bractwie Muzułmańskim, uznawanym przez władze centralne za organizację terrorystyczną. Rzecznik prasowy ministerstwa nie wykluczył kolejnych tego typu akcji.

Nie wiadomo, w której części półwyspu doszło do nalotu. Jeżeli Egipcjanie uderzyli na północy, dokonali tego najprawdopodobniej w porozumieniu z Izraelem. Ze względu na zagrożenie infiltracją własnego terytorium, Izraelczycy ściśle współpracują z Kairem w zwalczaniu ekstremy na Synaju. Naturalnie, w ich przypadku wszelka oficjalna aktywność ogranicza się do monitorowania granicy oraz zbierania danych wywiadowczych. Duże znaczenie ma też ochrona własnych miejscowości, zagrożonych ostrzałem rakietowym i/lub moździerzowym.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra