Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Debiut Iron Dome pod Ejlatem

Wojska lądowe, 13 sierpnia 2013

Trzy pociski rakietowe zostały wystrzelone w nocy w kierunku izraelskiego miasta Ejlat. Bateria systemu antyrakietowego Iron Dome przechwyciła jeden z nich.

Rozmieszczona w pobliżu Ejlatu bateria Iron Dome jest 5. użytkowaną przez izraelskie siły zbrojne. Na początku miesiąca Tel Awiw ujawnił plany wprowadzenia do służby kolejnego zestawu, przeznaczonego dla jednostek rezerwowych / Zdjęcie: KSBM

Do zdarzenia doszło dziś w nocy ok.godziny 01:00 czasu miejscowego. Z terenu Półwyspu Synaj, tuż przy granicy z Izraelem, w kierunku Ejlatu wystrzelono najprawdopodobniej 3 pociski rakietowe. Według przekazów medialnych odpalono je z wyrzutni BM-21.

Rozmieszczona od kwietnia w poblizu miasta bateria systemu przeciwrakietowego/przeciw pociskom artyleryjskim Iron Dome miała przechwycić jeden z pocisków. Pozostałe 2, najprawdopodobniej zaklasyfikowane przez izraelski zestaw jako niezagrażające bezpośrednio Ejlatowi, spadły w poblizu miasta, nie wyrządzając strat materialnych. Nie odnotowano też ofiar wśród ludności.

Warto zaznaczyć, że było to pierwsze przechwycenie nieprzyjacielskiego pocisku rakietowego przez znajdujący się w pobliżu Ejlatu zestaw, od czasu jego rozmieszczenia na omawianym obszarze przed kilkoma miesiącami (Piąta bateria Iron Dome w służbie, 2013-04-04). W czasie wcześniejszych tego typu incydentów, w tym m.in. z 17 kwietnia (Ostrzał Ejlatu z Półwyspu Synaj, 2013-04-17), system nie musiał interweniować.

Położony na południu Izraela, tuż przy granicy z Egiptem, Ejlat jest coraz bardziej zagrożony ostrzałem rakietowym i moździerzowym ze strony działających na terenie Półwyspu Synaj ekstremistów (Izrael zamknął port lotniczy w Ejlacie, 2013-08-09). Za dzisiejszy incydent odpowiada organizacja Ansar Bait Al-Maqdis. Co ciekawe, to jej członkowie zostali zabici w piątek, gdy próbowali odpalić w kierunku izraelskiego terytorium pocisk rakietowy. Za dokonanie nalotu, bądź też jedynie współudział w całej akcji, synajscy islamiści oskarżyli Tel Awiw (Izraelski nalot na Synaj?, 2013-08-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra