Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Drugi przetarg na filipińskie amfibie

Wojska lądowe, 22 kwietnia 2014

Ministerstwo obrony Filipin uruchomiło drugi przetarg na dostawcę pojazdów amfibijnych dla Korpusu Piechoty Morskiej marynarki wojennej.

Zakup i wprowadzenie do służby nowych amfibii zwiększy interoperacyjność oddziałów Korpusu Piechoty Morskiej marynarki wojennej Filipin z wojskami państw sojuszniczych, w tym USA, które zamierzają przebazować do tego państwa kontyngenty wojsk lotniczych i marynarki wojennej / Zdjęcie: USMC

W ramach wartego 2,5 mld PHP (170,4 mln zł) programu, ministerstwo obrony Filipin zamierza zakupić 8 pojazdów amfibijnych dla jednostek Korpusu Piechoty Morskiej. Pierwszy przetarg, uruchomiony we wrześniu zeszłego roku, nie wyłonił dostawcy pojazdów. Jedynym oferentem okazało się południowokoreańskie Samsung Techwin, które nie zdołało jednak spełnić kilku wymogów przetargowych i jego oferta została odrzucona.

Obecne postępowanie przetargowe odróżnia się zmienionymi wymogami stawianymi oferentom. Zainteresowane udziałem w nim przedsiębiorstwa mają kilka tygodni na zgłaszanie swych ofert. Pojazdy mają zostać dostarczone odbiorcy w ciągu 2-3 lat od wyłonienia dostawcy.

Zapotrzebowanie Filipin na nowe amfibie wymusza skomplikowana sytuacja polityczno-wojskowa na wodach Morza Południowochińskiego, w tym spory terytorialne o wyspy archipelagów Spratly i Paracelskiego. W związku z tym, że dominującą pozycję zajmuje w nich ChRL, władze w Manili uruchomiły ostatnio szereg programów zbrojeniowych, mających wyraźnie podnieść potencjał operacyjny marynarki wojennej tego państwa, od lat uchodzącej za najsłabszą w regionie (Flipińskie fregaty do lipca, 2014-04-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.