Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Filipiny zainteresowane indyjskimi fregatami

Marynarka wojenna, 23 października 2013

Według anonimowych źródeł powiązanych z resortem obrony Filipin, władze w Manili mają rozważać zakup indyjskich fregat w ramach ambitnego programu modernizacji wyposażenia marynarki wojennej.

 Fregaty typu Shivalik (na zdjęciu INS Shivalik (F 47)) mają 143 m długości i 17 m szerokości. Ich wyporność wynosi 6200 t. Napęd kombinowany (CODOG) z turbiną gazową GE LM-2500 i dieslem SEMT Pielstick pozwala na rozwinięcie prędkości 32 w. Zasięg to 9000km. Na ich uzbrojenie składają się m.in.: 2 izraelskie systemy przeciwlotnicze Barak-1, 2 rosyjskie armaty AK-630, 8 pocisków samosterujących 3M-54 Klub, 76-mm armata morska OtoMelara Super Rapid (SRGM) i wyrzutnie pocisków ZOP RBU 6000 / Zdjęcie: MO Indii

Przypomnijmy, że plany władz w Manili zakładają przeznaczenie w ciągu co najmniej dekady około 11,5 mld USD na modernizację wyposażenia Hukbóng Dagat ng Pilipinas (marynarki wojennej Filipin) (Miliardy na filipińską marynarkę wojenną?, 2013-10-07). Program modernizacyjny zakłada m.in. zakup co najmniej 6 fregat.

W ostatnim czasie filipińskie władze mają wyrażać zainteresowanie ewentualnym zakupem jednego z typów fregat użytkowanych obecnie przez Bhāratīya Nau Senā (marynarkę wojenną Indii). Wzmianka na ten temat pojawiła się m.in. przy okazji niedawnej wizyty na Filipinach indyjskiej delegacji rządowej z ministrem spraw zagranicznych, Salmanem Khurshidem, na czele.

Nie wiadomo, o który typ okrętów chodzi. Według nieoficjalnych informacji, Manila może być zainteresowana zakupem nieokreślonej liczby fregat stealth Projekt 17 (typu Shivalik). Marynarka wojenna Indii dysponuje obecnie trzema jednostkami tego typu. Ostatnia z nich została przekazana Bhāratīya Nau Senā  w lipcu 2012 (Trzecia fregata Projektu 17, 2012-07-21).

Zainteresowanie Filipin fregatami Shivalik nie jest zaskoczeniem. Konstrukcja okrętów jest jeszcze stosunkowo młoda. W dodatku, indyjskie jednostki zbierają bardzo dobre opinie od ich użytkowników. Wielokrotnie angażowały się już w działania zbrojne, koncentrujące się głównie na problemie zwalczania zjawiska piractwa morskiego na wodach Oceanu Indyjskiego. Brały też udział w serii ćwiczeń morskich organizowanych wespół z innymi państwami azjatyckimi (Indyjsko-japońskie manewry morskie, 2013-05-27).

Zainteresowanie Filipin indyjskimi fregatami typu Shivalik w żaden sposób nie musi przełożyć się jednak na konkretne rozmowy o ich zakupie. Jest to raczej potwierdzenie realizowanego przez Manilę procesu oceny obecnych na rynku ofert. Warto zaznaczyć, że w ostatnich tygodniach lokalne media informowały o możliwości zakupu południowokoreańskich jednostek typu Incheon (Przetarg na filipińskie fregaty niebawem, 2013-10-08). Cały czas w grze o filipiński kontrakt mają też pozostawać m.in. Hiszpanie z fregatami typu Álvaro de Bazán (Ostatni Alvaro de Bazan poczeka do 2015).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.