Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wsparcie techniczne dla Fridtjof Nansen

Marynarka wojenna, 28 czerwca 2013

Marynarka wojenna Norwegii zawarła z hiszpańską Navantią wieloletnie porozumienie o wsparciu technicznym użytkowanych przez Oslo fregat typu Fridtjof Nansen.

Porozumienie z 2000 o zakupie 5 fregat typu Fridtjof Nansen było jednym z elementów planu odmłodzenia floty Sjøforsvaret. Jego wartość szacowana była na około 3 mld USD. Trzyletnie porozumienie o wsparciu technicznym okrętów pozwoli na utrzymanie ich potencjału bojowego w trakcie kolejnych lat służby oraz rozszerzenie współpracy Norwegów z hiszpańską Navantią / Zdjęcie: MO Norwegii

Porozumienie zostało zawarte przed 2 dniami w Bergen na zachodzie Norwegii. W ramach realizacji umowy, hiszpańska Navantia będzie odpowiedzialna za dokonywanie regularnych przeglądów i ewentualnych remontów norweskich fregat. Dodatkowo, Hiszpanie zobowiązali się także m.in. do dostarczania Norwegom części zamiennych oraz szkolenia członków personelu technicznego stacjonujących na pokładach jednostek typu Fridtjof Nansen.

Umowa ma obowiązywać przez 3 lata. Jak przypomina strona hiszpańska, jest to dla niej pierwsze tego typu porozumienie zawarte z podmiotem zagranicznym. Stanowi więc istotny krok w stronę poszerzania oferty Navantii skierowanej na rynki zagraniczne. Potwierdza też bliską współpracę Hiszpanów ze Sjøforsvaret (królewską norweską marynarką wojenną).

Warto bowiem przypomnieć, że to właśnie strona hiszpańska odpowiadała w przeszłości za budowę i dostawę Norwegom fregat typu Fridtjof Nansen. Porozumienie w tej sprawie zostało zawarte jeszcze w 2000. Ostatnia z zamówionych jednostek, KNM Thor Heyerdahl (F314), została przyjęta do służby w Sjøforsvaret w styczniu 2011 (Thor Heyerdahl w Norwegii, 2011-01-19, Wodowanie ostatniego Nansena, 2009-02-13).

Zawarte porozumienie pozwoli na utrzymanie potencjału bojowego okrętów w najbliższej przyszłości. Jest to dla Norwegów bardzo ważne, zwłaszcza ze względu na ich planowane użytkowanie m.in. na wodach Oceanu Arktycznego. Daleka Północ stała się w ostatnich latach obszarem istotnych przemian geopolitycznych, a jej znaczenie z punktu widzenia praktycznie wszystkich państw regionu - a także wielu podmiotów pozaregionalnych - wyraźnie wzrosło (Arktyczna strategia Waszyngtonu, 2013-05-17). Z tego względu zdolność projekcji odpowiedniej siły militarnej na omawianym akwenie jest dla Oslo priorytetowa (Trwają Northern Eagle 2012, 2012-08-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.