Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ruszyły Phiblex

Wojska lądowe, 19 września 2013

Wczoraj rozpoczęła się tegoroczna edycja amerykańsko-filipińskich ćwiczeń wojskowych Philippine-US Amphibious Landing Exercises (Phiblex).

W rozpoczętych wczoraj ćwiczeniach Philippine-US Amphibious Landing Exercises (Phiblex) udział bierze około 2300 żołnierzy obu państw, w tym m.in. wojskowi z 13th Marine Expeditionary Unit i 3rd Marine Expeditionary Brigade / Zdjęcie: USMC

Rozpoczęte wczoraj ćwiczenia mają trwać przez 3 tygodnie. Ich realizacja będzie przebiegać przede wszystkim na terenie bazy wojskowej w San Antonio na wyspie Luzon. Udział w nich bierze około 2300 żołnierzy piechoty morskiej USA i Filipin.

Scenariusz tegorocznej edycji Phiblex zakłada m.in. wspólne ćwiczenie desantu żołnierzy i próby zajęcia opanowanych przez przeciwnika wysp. Udział w tych działaniach mają wziąć również okręty marynarek wojennych obu państw.

Pomimo oficjalnie czysto szkoleniowego charakteru, rozpoczęte wczoraj Phiblex wzbudzają sporo kontrowersji w ChRL. W ocenie Pekinu amerykańsko-filipińskie ćwiczenia kryją w sobie podtekst związany z toczonymi na wodach Morza Południowochińskiego sporami terytorialnymi (Zaostrza się sytuacja na Morzu Południowochińskim). Świadczyć ma o tym kilka czynników.

Chodzi przede wszystkim o miejsce realizacji ćwiczeń. W przeszłości w San Antonio mieściła się baza marynarki wojennej USA (Naval Station San Miguel), opuszczona przez Waszyngton w latach 1990. Sama wyspa Luzon znajduje się z kolei w odległości zaledwie 220 km od Mielizny Scarborough, będącej przedmiotem wieloletniego sporu terytorialnego toczonego między ChRL, Tajwanem i Filipinami.

Dużo kontrowersji wzbudza też scenariusz rozpoczętych wczoraj ćwiczeń, który zakłada wspomniane już operacje desantowania i próby przejęcia wysp przeciwnika. W ocenie ChRL takie działania nie mogą pozostawać bez związku z omawianym problemem sporów terytorialnych.

Podobnie jak w przypadku czerwcowych wielonarodowych ćwiczeń Dawn Blitz, realizowanych m.in. przez USA i Japonię u wybrzeży Kalifornii (Zakończenie Dawn Blitz 2013, 2013-07-01, Jeszcze o Dawn Blitz, 2013-07-03). Przypomnijmy, że Tokio jest kolejnym podmiotem zaangażowanym w wieloletnie spory terytorialne z ChRL (Chiński bsl nad Senkaku?, 2013-09-10).

Nie bez wpływu na dokonaną przez Pekin ocenę Phiblex pozostaje też termin ich zakończenia, ustalony na 11 października. Tego samego dnia z 2-dniową wizytą przybędzie na Filipiny prezydent Barack Obama. Nie jest tajemnicą, że współpraca polityczno-wojskowa pomiędzy Waszyngtonem a Manilą została zacieśniona w ostatnich miesiącach (Prowokacyjne gry wojenne na Pacyfiku, 2013-06-27, Obama wzywa ChRL do rozwiązania sporów terytorialnych, 2013-07-12).

Jedną z przyczyn tego procesu jest właśnie wspomniany problem sporów terytorialnych na wodach Morza Południowochińskiego. W odpowiedzi na rozbudowę potencjału bojowego marynarki wojennej ChRL (ChRL buduje nowy okręt desantowy, 2013-08-28, Kolejne testy Liaoning, 2013-04-29), która w ocenie komentatorów związana jest m. in. także z zaostrzającą się sytuacją polityczną na tym akwenie, USA zdecydowały się na rozmieszczenie dodatkowych jednostek wojskowych na terenie Filipin (Filipińskie bazy dla USA i Japonii?, 2013-06-28, Rozmowy USA-Filipiny w sprawie baz, 2013-08-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.