Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatni Holland rusza na Karaiby

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 29 kwietnia 2014

Najmłodszy z serii czterech pełnomorskich okrętów patrolowych marynarki wojennej Holandii typu Holland, HNLMS Groningen (P843), udał się w kierunku Morza Karaibskiego na pierwszą zamorską misję.

Koszt programu budowy pełnomorskich okrętów patrolowych typu Holland szacowany jest na 529,6 mln EUR (2,2 mld zł) / Zdjęcie: MO Holandii

Okręt przez najbliższe miesiące będzie służył na wodach Morza Karaibskiego w ramach wielonarodowej operacji antynarkotykowej Martillo, której przewodzą marynarka wojenna i straż wybrzeża (USCG) USA (Sukces operacji Martillo, 2013-05-20). Pójdzie tym samym w ślady wcześniejszych patrolowców typu Holland, które na przestrzeni ostatnich miesięcy angażowały się w zwalczanie zjawiska przemytu narkotyków z Ameryki Południowej do Meksyku i USA.

Okręty typu Holland dostarczane były od 2010 przez Damen Group. Powstawały na terenie stoczni w Vissigen (HNLMS Holland, HNLMS Zeeland) i Damen Shipyard Galati (HNLMS Friesland, HNLMS Groningen). Patrolowce mają 108 m długości i 16 m szerokości. Ich wyporność wynosi 3 750 t. Rozwijają prędkość 20 w, a ich zasięg przy prędkości marszowej 15 w to 9 260 km.

Analizę i obserwację pola walki umożliwia im Thales Sensor Integrated Mast, mieszczący w sobie radary – w tym ze skanowaniem fazowym – dozoru przestrzeni powietrznej, śledzenia celów i wykrywania obiektów morskich, a także systemy łączności. Okręty są w stanie przyjąć na pokład jeden śmigłowiec morski NH90 NFH (Holenderskie NH90 na wzburzonym morzu, 2012-09-21). Na ich uzbrojenie składa się m.in. 76-mm armata morska Oto Melara, 30-mm zestaw obrony bezpośredniej Marlin WS, dwa zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Hitrole z 12,7-mm wielkokalibrowymi karabinami maszynowymi FN M2HB oraz sześć 7,62-mm karabinów maszynowych FN MAG.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.