Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Meksyk modernizuje stocznie

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 01 sierpnia 2014

Marynarka wojenna Meksyku zamierza wyremontować i rozbudować dwa największe zakłady stoczniowe.

Zdjęcie: MO Meksyku

W planach Secretaría de Marina-Armada de México (SEMAR, Sekretariatu Marynarki Wojennej Meksyku) jest zwiększenie zdolności produkcyjnych stoczni w Tampico w stanie Tamaulipas i Salina Cruz w stanie Oaxaca.  Według władz centralnych, świadczone przez nie usługi, w tym przeglądy naprawcze obecnie eksploatowanych jednostek, pozostawiają wiele do życzenia, na czym cierpi potencjał bojowy marynarki wojennej.

Wartość planowanych robót ma wynieść 1,6 mld MXN (384,3 mln zł), z czego 747 mln MXN (176,4 mln zł) pochłoną prace w Tampico, a resztę rozbudowa zakładów w Salina Cruz. Choć władze nie przyznają tego oficjalnie, rozbudowa obu stoczni związana jest z ogłoszonymi niedawno planami budowy serii nowych oceanicznych okrętów patrolowych (Okręty patrolowe dla Meksyku, 2014-07-28). Meksykanie chcą też przyspieszyć dostawy kutrów patrolowych projektu Stan Patrol 4207, budowanych na mocy porozumienia zawartego z holenderskim Damen Shipyards Group (Zamówienie na ostatni SP4207, 2014-04-04).

Rozbudowa stoczni w Tampico i Salina Cruz ma kluczowe znaczenie dla walki z kartelami narkotykowymi i grupami przemytników, wykorzystującymi meksykańskie wody terytorialne do przerzutu narkotyków i uzbrojenia z Ameryki Łacińskiej na północ. Oba zakłady odpowiadają bowiem za przeglądy naprawcze większości jednostek patrolowych marynarki wojennej Meksyku, w tym patrolowców typu Oaxaca, Durango i Sierra.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.