Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Meksyk chce podwoić wydatki na obronność

Strategia i polityka, 20 stycznia 2014

Ministerstwo obrony Meksyku zamierza podwoić w najbliższych latach swój budżet do poziomu odpowiadającego 1% krajowego PKB.

Dużą rolę w realizacji planów meksykańskiego resortu obrony odegra też kontynuacja wsparcia finansowego Meksyku ze strony USA. W ramach wieloletniego programu Merida, Waszyngton przekazał do tej pory Meksykanom 1,9 mld USD (5,8 mld PLN). Środki zostały spożytkowane m.in. na zakup nowego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, w tym śmigłowców i samolotów / Zdjęcie: US Army

W chwili obecnej wydatki obronne Meksyku odpowiadają 0,5% produktu krajowego brutto. Jest to wielkość wyraźnie odstająca od regionalnej średniej, która wynosi, nie wliczając USA i Kanady, 1,3% PKB (Argentyna zwiększa wydatki obronne, 2013-12-04). Meksykańskie władze chcą, aby w 2018 budżet resortu obrony był równy 1% PKB.

Założenia te są zresztą zgodne z wnioskami zawartymi w opublikowanym ostatnio planie zbrojeniowym na lata 2013-2018, Programa Sectorial de Defensa Nacional (PSDN). Dodatkowe środki finansowe resortu obrony zostaną przeznaczone, odmiennie niż do tej pory, na zakupy nowego uzbrojenia oraz remonty i/lub modernizacje obecnie użytkowanego (Meksyk idzie na zakupy, 2014-01-10).

Dla przypomnienia, tegoroczny budżet resortu obrony Meksyku wynosi 5 mld USD (15,3 mld PLN). Jest on porównywalny ze środkami przeznaczanymi na funkcjonowanie innego kluczowego ministerstwa, spraw wewnętrznych, które ma do dyspozycji 5,4 mld USD (16,5 mld PLN).

Oba resorty odgrywają dużą rolę w utrzymywaniu stabilizacji wewnętrznej państwa, zwłaszcza wobec aktywności wszechmocnych karteli narkotykowych oraz współpracujących z nimi grup przestępczych (Meksykanie pacyfikują Michoacan, 2014-01-17). Z tego względu można podejrzewać, że dodatkowe środki finansowe ministerstwa obrony zostaną spożytkowane na zakup tych typów uzbrojenia, które będą mogły zostać użyte w ramach walki ze zorganizowaną przestępczością, nie zaś bezpośrednio do podniesienia poziomu bezpieczeństwa państwa na arenie międzynarodowej.

Ten priorytet jest zresztą widoczny w zapowiedziach przedstawicieli ministerstwa obrony, według których najwięcej na zapowiadanych zbrojeniach skorzystają Ejército Mexicano (wojska lądowe) i Fuerza Aérea Mexicana (wojska lotnicze Meksyku).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.