Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Meksyk idzie na zakupy

Lotnictwo wojskowe, 10 stycznia 2014

Fuerza Aérea Mexicana (wojska lotnicze Meksyku) przygotowują się do odmłodzenia floty statków powietrznych. W planach jest zakup 175 śmigłowców i samolotów.

Nowe statki powietrzne Fuerza Aérea Mexicana pozwolą nie tylko na zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony meksykańskiej przestrzeni powietrznej, ale też na intensyfikację działań zmierzających do ograniczenia działalności powszechnych w kraju karteli narkotykowych / Zdjęcie: MO Meksyku

O potrzebie zakupu nowych statków powietrznych wspomniano już w opublikowanym w przeszłości rządowym planie zbrojeniowym na lata 2013-2018, Programa Sectorial de Defensa Nacional (PSDN). W najbliższych latach FAM będą zmuszone do zakupu 175 statków powietrznych, w tym: 91 śmigłowców, 81 samolotów oraz 3 bezzałogowych statków latających.

Nowe uzbrojenie pozwoli na wycofanie ze służby wielu niesprawnych technicznie samolotów i śmigłowców. Dla przypomnienia, FAM dysponuje obecnie 346 statkami powietrznymi, z których zaledwie 204 są zdatne do lotu. Pozostałe 142 zostały w przeszłości uziemione i w dużej mierze służą jako źródło części zamiennych.

Plany zakupowe FAM stanowią swego rodzaju nowość, zwłaszcza w porównaniu do poprzednich lat, kiedy resort obrony koncentrował się bardziej na wzmocnieniu potencjału bojowego Ejército Mexicano (wojsk lądowych) (FX-05 i DN-XI dla Meksyku do 2018, 2013-12-31, 7,8 mln USD na broń strzelecką, 2013-08-01) i Armada de México (marynarki wojennej) (Kolejne zlecenie na SP 4207, 2013-12-13).

Zakup nowych statków powietrznych dla FAM będzie stanowił kontynuację dotychczasowych, choć znacznie skromniejszych, działań podejmowanych przez władze centralne. W przeszłości Meksykanie decydowali się na lub rozważali zakup m.in. samolotów transportowych C-130J-30 (Super Herculesy dla Meksyku?, 2012-09-27) i samolotów szkolnych T-6C+ (4 T-6C+ dla Meksyku, 2012-08-27).

Dużym wsparciem dla Meksyku były też donacje uzbrojenia dokonywane przez USA. W ramach ambitnego wieloletniego programu wsparcia meksykańskich sił zbrojnych w walce z kartelami narkotykowymi, Mérida, Waszyngton przekazał Meksykanom co najmniej 1,9 mld USD (5,8 mld PLN), które przeznaczono m.in. na zakup śmigłowców: 8 Bell 412 i 9 UH-60 (UH-60M dla Meksyku , 2010-11-27) oraz 4 samolotów CN235.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.