Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Meksyk potraja budżet MSW

Strategia i polityka, 17 października 2013

Budżet ministerstwa spraw wewnętrznych Meksyku ma być w 2014 trzykrotnie większy niż w obecnym roku.

Ponad trzykrotne zwiększenie budżetu meksykańskiego resortu spraw wewnętrznych to skutek intensyfikacji walki z powszechnymi w kraju kartelami narkotykowymi oraz współpracującymi z nimi grupami przestępczymi / Zdjęcie: NTR

W 2014 budżet meksykańskiego MSW ma wynieść 5,4 mld USD. Jest to kwota ponad trzykrotnie większa niż obecne 1,62 mld USD, pozostające do dyspozycji ministra spraw wewnętrznych, Miguela Ángela Osorio Chonga. Co więcej, po raz pierwszy od lat, będzie on wyższy w porównaniu z kwotą przeznaczoną dla ministerstwa obrony (5 mld  USD w 2014).

Decyzja o ponad trzykrotnym zwiększeniu budżetu MSW jest bezpośrednio związana z zadaniami, jakie wykonują podległe resortowi formacje siłowe. Chodzi przede wszystkim o zwalczanie destabilizujących kraj karteli narkotykowych, a także powiązanych z nimi grup przestępczych (Mniej ofiar meksykańskiej wojny gangów?, 2013-05-28).

Według zamysłu władz centralnych, oddziały policji federalnej oraz żandarmerii narodowej, która ma zostać powołana do życia w połowie 2014, mają w jeszcze większym stopniu zaangażować się w walkę z kartelami. Wspierać je mają, podobnie jak do tej pory, meksykańskie siły zbrojne (Zamach na wiceadmirała w Meksyku, 2013-07-30, Siły specjalne do walki z kartelami, 2012-09-12).

Trzykrotne zwiększenie budżetu MSW potwierdza wcześniejsze doniesienia medialne o ambitnych planach resortu związanych z zakupem nowego wyposażenia, w tym przede wszystkim samochodów patrolowych, środków dozoru oraz uzbrojenia. W najbliższym czasie należy spodziewać się więc zwiększonej aktywności marketingowej przedsiębiorstw sektora zbrojeniowego, tak krajowych jak i zagranicznych, głównie amerykańskich (Raport w sprawie programu Merida, 2013-06-25, 7,8 mln USD na broń strzelecką, 2013-08-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.