Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

S-100 przeciw imigrantom

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 13 września 2014

W walce z nielegalną imigracją z Afryki marynarka wojenna Włoch od miesiąca używa bezzałogowego śmigłowca Camcopter S-100.

Camcopter patroluje wody Morza Śródziemnego, pomagając w wykrywaniu grup imigrantów z Afryki Północnej / Zdjęcie: MO Włoch

Śmigłowiec od sierpnia operuje z pokładu okrętu desantowego Marina Militare (marynarki wojennej Włoch), San Giusto (L9894) (Włoskie próby Camcopter S-100, 2014-05-30). Camcopter, wypożyczony Włochom przez austriackiego Schiebela, patroluje wody Morza Śródziemnego przy użyciu głowicy optoelektronicznej L-3 Wescam MX-10 i pomaga w wykrywaniu grup imigrantów z Afryki Północnej, próbujących nielegalnie dostać się do Włoch, Grecji lub na Maltę.

Walka z imigracją z Afryki prowadzona jest w ramach zapoczątkowanej jesienią 2013 operacji Mare Nostrum (Włosi wysyłają okręty na pomoc imigrantom, 2013-10-15). Na południowych wodach Morza Śródziemnego Rzym stale utrzymuje m.in. jeden okręt desantowy typu San Giorgio lub San Giusto, 1-2 fregaty typu Maestrale oraz 1-2 okręty patrolowe typu Comandanti i śmigłowce. Wspierają je jednostki Guardia Costiera (straży wybrzeża Włoch).

Obecnie w rejonie operacji przebywają okręt desantowy San Marco (L9893), fregaty Maestrale (F570) i Espero (F576), patrolowiec Comandante Cigala Fulgosi (P 490) oraz korwety Urania (F 552) i Chimera (F 556). Miesięczny koszt działań, tylko Marina Militare, szacowany jest na 9 mln euro (38 mln zł).

Według danych specjalnego urzędu ONZ do spraw uchodźców (UNHCR), w br. już blisko 1900 osób, próbujących przedostać się przez Morze Śródziemne z Afryki do Europy, zginęło w przeciążonych lub niesprawnych technicznie łodziach i statkach. Według oficjalnych szacunków, w ciągu ostatnich 20 lat na akwenie tym zginęło 17-20 tys. imigrantów, m.in. z Mali, Somalii i Wybrzeża Kości Słoniowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.